Bir Cep Şişesi İçin Ne Kadar Ödersiniz?

Macallan ve Urwerk tarafından geliştirilen bir viski matarası söz konusu olan ve fiyatı 2 bin sterlin kadar. Ancak bu parayı hak ediyor. Neden mi?

Bir İsviçreli ve bir de İskoçyalı bir araya gelince fıkradan başka şeyler de meydana getirebiliyor. Hatırı sayılır viski üreticisi Macallan ve sıradışı saat modelleriyle öne çıkan Urwerk bir çılgın projeye soyunup cep şişesi yapmaya karar verdi. Peki bu şişenin ne özelliği var da bu kadar üzerine düşünüldü ve uğraşıldı diye soruyorsanız, açıklayalım.

Yapımı iki yıl süren bu cep şişesini özel kılan şey benzerleri gibi sade gözükmesine rağmen aslında toplamda 156 parçanın birleşiminden oluşan bir mekanik harika olması. Alüminyum, titanyum ve paslanmaz çelikten imal edilmiş The Macallan X URWERK, toplamda 500 adet örneği üretilecek bir koleksiyoner parçası aynı zamanda.

İki farklı bölmede sakladığı viskilerin birbirine karışmasını engelleyen şişenin aynı zamanda yan kısmında ayarlanabilir bir tarih göstergesi de bulunuyor. Bu sayede hangi bölmede hangi yıla veya fıçıya ait olan viskiniz bulunduğunu işaretliyor ve sonra içmek istediğinizde onu seçmenizi kolaylaştırıyor. Bu çok özel viskilerin dökülmemesi için mataranın alt kısmında bulunan iki açılabilir kanatla ayakta durması sağlanmış. Şimdi neden böyle bir etikete sahip olduğu konusunda aydınlandıysanız, belki bir tane kalmıştır ümidiyle peşine düşebilirsiniz.

Yazan: Kemal Can