Dünyanın En Güzel 10 Plajı

‘En güzelin’ tarifi aslında tamamen size kalmış. Bazıları resimde gördüğünüz cennet gibi Polinezya adalarının el değmemiş kumsallarını tercih ederken, bazıları Akdeniz’in tanıdık rengini ve kokusu arıyor ya da İzlanda’nın simsiyah volkanik kayalarla süslü, sert rüzgarlı sahillerinde Vikingler’e özeniyor. Tercihiniz ne olursa olsun, birazdan göreceğiniz manzaralara hayran kalmamanız mümkün değil…

1 – Horseshoe Bay, Bermuda

Doğanın binlerce yılda yarattığı benzersiz pembe kumları ve dramatik kayalıklarıyla Horseshoe Bay her fotoğrafçının rüyası. Plaja gizemli bir hava katan kaya formasyonları şnorkelle dalmayı sevenler için harika deniz altı manzaraları sunuyor. Kıyıdaki mağaralar ise keşfedilmeyi bekliyor.

2- La Playa Escondida, Meksika

Sanki toprak ana mavi gözlerini açmış yukarıdan geçen bulutları seyrediyor…  La Playa Escondida, içinde kristal kumları ve türkuaz deniziyle sıra dışı bir mağara formasyonu aslında. Bu muhteşem plaja gelebilmek için suyun altındaki daracık bir geçitten geçmeyi göze almanız gerekiyor.

3- Hanauma Bay, Hawaii

Akın akın gelen turistlerin neden olduğu tahribat nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Deniz Hayatını Koruma Bölgesi kapsamında koruma altına alınan bu doğal plaj zengin sualtı hayatıyla da meşhur. Plaj haftanın altı günü hala ziyaret edilebilir. Ama Salı günleri balık ve yengeçlerin insandan arındırılmış ortamda rahatça dolaşıp beslenebilmeleri için kapalı tutuluyor.

4- Race Point Beach, Provincetown, Massachusetts

ABD’nin zengin New England bölgesine has tipik plajlardan biri olan Race Point üç binden fazla gemi kazasına sahne olmuş. Zira sahilden denizin içine devam eden kumullar rüzgar ve akıntıların etkisiyle sürekli yer değiştiriyor ve bu da bölgenin bir haritasının çıkartılmasını imkansız hale getiriyor. Plajın doğal güzelliği, Amerikalı zenginlerin uğrak yeri olan bölgeye has lüks villalar, seçkin bir kalabalık ve şık restoran ve butiklerle birleşiyor. Bir ‘rüya tatil’ için başka ne isteyebilirsiniz ki….

5- Sardinia Emerald Coast, İtalya

Zümrüt yeşili denizi yüzünden Sardunya adasındaki bu bölgeye ‘zümrüt sahili’ anlamına gelen Emerald Coast adı verilmiş. Bölge İtalya’da yaz turizminin en önemli merkezlerinden biri sayılıyor. Lüks yatların uğrak yeri olan sahi (resimde görmüyorsunuz ama) süper-lüks oteller, butikler ve eğlence yerleriyle çevrili. Sardunya adasının geçmişi M.Ö. 3500 yılına uzanan ünlü Taş Kuleleri’ne de oldukça yakın.

6- Reynisfjara Beach, İzlanda

Sadece Avrupa’nın değil dünyanın en ilginç ve görülmeye değer sahil şeritlerinden biri olan Reynisfjara plajı simsiyah volkanik kumları ve sert denizin binlerce yılda şekil verdiği heykelsi kaya formasyonlarıyla gerçek bir doğa harikası.

7- Étretat Beach, Fransa

Bu kayalık sahil size çok tanıdık gelebilir, zira Monet, Manet, Boudin gibi İzlenimci ressamların tablolarında sık sık karşımıza çıkan bir manzara. Plaj tertemiz denizi ve geniş kumsalının yanı sıra L’Aiguille yani ‘iğne’ adı verilen bu ilginç kaya formasyonuyla dikkat çekiyor.

8- Zlatni Rat, Brac, Hırvatistan

Denize bir boynuz gibi uzanan kumsalı nedeniyle ‘altın burun’ ya da ‘altın boynuz’ adı verilen bu plaj Hırvatistan’ın en popüler destinasyonlarından biri. Adriyatik denizinin hırçın suları ve sert rüzgarı, yüzücülerin dikkatli olmasını gerektirse de, yeşille maviyi bir araya getiren manzarası gerçekten muhteşem.

9- El Castillo Beach, Tulum, Meksika

Tulum için Meksika’nın Bodrum’u denilebilir. Bu ünlü tatil merkezinde yer alan El Castillo, antik harabelerle çevrili doğal bir plaj. Masal kitaplarından fırlamış gibi duran manzarası ve harika deniziyle o kadar popüler ki, bir palmiye gölgesinde yer kapabilmek için en geç sabah saat sekizde gelmiş olmanız gerekiyor.

10- White Beach, Boracay, Filipinler

Plaj ve metrelerce devam eden sığ sahil şeridi, adını aldığı bembeyaz kumlar sayesinde okyanusun koyu mavi sularıyla tezat yapan neredeyse şeffaf bir görünüm kazanmış. Deniz o kadar temiz ki bardağa doldurup içesiniz gelecek…  Deniz keyfini bir adım öteye taşıyıp, kumsalda bir saatlik rahatlama masajı almanız da mümkün.