Babaların “EN”lerine En Uygun Hediyeler

İtiraf edelim ki annelerimize hediye almak çok kolay. Bir evlat için zor olan babasına hediye almak. Bu Babalar Günü için size sunduğumuz hediye seçeneklerinden birisi muhakkak babanıza göredir diye umuyoruz değilse eğer size bol şans diliyoruz.

İmparator babalar için, Özel Ada

Aslan yattığı yerden belli olur derler… Çok zenginseniz, babanıza tek hakimi olup kendi bayrağını bile çekebileceği özel bir ada satın alabilirsiniz! Özel ada satışı ve kiralaması konusunda uzman Private Islands’da belli bir hacmin üzerindeki her bütçeye uygun bir ada bulmak mümkün. İsterseniz tercihinizi Karayipler’den ya da Pasifik Okyanusu’ndan yana yapabilirsiniz ama bizim önerimiz fazla uzağa gitmemeniz. Hırvatistan’ın Adriyatik sahilini süsleyen yüzlerce minik adadan biri olan Bijela 60 kilometrekare büyüklüğünde ve üzerinde bir de küçük şato var. Adada elektrik ve su bulunuyor. Daha da iyisi, ada Hırvatistan’ın en popüler turistik bölgesinde konumlanmış ve süper-yatların uğrak yeri durumunda. Fiyatı ise ancak ciddi teklif veren müşterilere özel olarak bildiriliyor; yani pazarlığa açık…

En dakik babaların en saatlere meraklısına, IWC Portugieser Perpetual Calendar Edition “150 Years” saat.

18 ayar kırmızı altın, IWC üretimi 52615 isimli mekanizması som altın rotora sahip ve  ve iki yay tamburuyla 7 gün aralıksız çalışabiliyor. Daimi takvim, ayların farklı uzunluklarının yanı sıra artık yılları otomatik olarak ayırt ediyor ve 2100 yılına kadar ayarlanması gerekmiyor.

Sanat tutkunu babalar için: Orijinal Pop Art sanat eseri

Babanız sıkı bir sanatseverse, orijinal bir sanat eserine sahip olmak onu çok mutlu edecektir. Artnet’in müzayedeler bölümünde hemen her hafta heyecan verici müzayedeler yapılıyor. Müzayedeye çıkan eserleri inceleyip hayal kurmak bile zevkli ama bazen düşeş eserler bulmak da mümkün. Sitede 31 Mayıs’a kadar devam edecek Pop Art müzayedesinde Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Tom Wesselmann gibi sanatçıların orijinal işleri satılacak. Örneğin resimde gördüğünüz Roy Lichtenstein’in Reflections on Soda Fountain (1991) adlı işinin 50 ila 70 bin dolar arası bir fiyata gitmesi bekleniyor. Müzayedede daha yüksek veya düşük fiyatlı eserler de var. Bütçeniz elveriyorsa bir inceleyin deriz…

Stiline düşkün babaların en süslüsüne, Berluti Patineli Ayakkabı.

Ünlü İtalyan lüks giyim markası Berluti’nin (İstanbul Abdi İpekçi’de bir butiği ve İstinye Park Alkon mağazası içinde de bir dükkanı var) özel patineli ayakkabıları, stil sahibi babalar için mükemmel bir hediye alternatifi. Patina, ayakkabı sahiplerine kişiye özel olma hissini yaşatan titiz bir sanat. İlk patina bakımını ayakkabılarınızı diğerlerinden ayrıştırıp tamamen sizin yaparak üzerlerine imzanızı atmaya benzetebiliriz. İşlem şu şekilde ilerliyor: Siz babanıza Berluti’den bir çift ayakkabı alıyorsunuz. Babanız bu ayakkabıyı 10-15 kere giydikten sonra, ayakkabıyla birlikte gelen Carte Première Patine kartını da yanına alarak Berluti mağazasına geliyor. Mağazadaki patina uzmanları babanızın ayakkabıyı giyerken oluşturduğu kırışık ve çizgileri vurgulayan ücretsiz bir bakım uyguluyor. Bakım deyip geçmeyin; narin deri üzerine incecik fırçalarla uygulanan, oldukça meşakkatli bir el sanatı bu. Patineden sonra ayakkabı tamamen babanıza özel bir kişilik kazanmış oluyor.

Babaların en kaptan Cousteau’suna, Numarine 26XP yat.

Numarine, Türkiye’den dünya denizlerini fetheden en önemli yat üreticilerimizden birisi. Son yat tasarımları 26XP ise yarı deplasman gövdeye sahip bir okyanus gezgini. Onu özel kılansa kompakt ölçülerine rağmen geniş ve ferah iç hacmi ve oldukça sessiz seyretmesi.

Babaların mutfakta harikalar yaratanlarına, Maison Milan bıçak.

Döküm demirden sapa ilişik masif ceviz ağacından yapılmış bu bıçakla babanız mutfakta envai çeşit sebze ve yeşilliği doğrayıp havalı isimlere sahip yemeklerine eklerken, emin olun en fiyakalı şovunu yapacak.

Maceracı babalara özel, Zamanda Yolculuk.

Babanızı babalar gününde zamanda yolculuğa çıkartmaya ne dersiniz? Yapı Kredi Kültür Sanat, 16 Mayıs – 29 Temmuz 2018 tarihleri arasında dünyaca ünlü sanatçı Mat Collishaw’un Eşikler / Thresholds adlı sergisine ev sahipliği yapacak. İlk kez 2017’de Londra’da Somerset House’da gerçekleşen bu sanal gerçeklik sergisi, dünya turnesi kapsamında ilk yurt dışı gösterimini İstanbul’da yapıyor. Serginin özelliği izleyiciyi zamanda yolculuğa çıkararak dünyanın ilk fotoğraf sergisine götürmesi. Kendinizi, İngiliz bilim adamı William Henry Fox Talbot’ın 1839 yılında Birmingham’daki King Edward’s School’da açtığı dünyanın ilk fotoğraf baskı sergisinde buluyorsunuz. Dijital ve üç boyutlu olarak inşa edilmiş mekanda, dijital ortamda inşa edilmiş vitrinlere, eşyalara, yüzeylere dokunabiliyoe, hatta yanmakta olan şöminenin yaydığı kokuyu ve ısıyı hissedebliyorsunuz. Serginin en hoş sürprizlerinden biri ise kızılötesi sensörlerin ziyaretçilerin görüntüleri üzerinde oynadığı oyunlar.

Hızlı yarışçı babalara, René Pari fotoğrafı

On the Road to Victory – Alfonso de Portago – Tour de France 1956, isimli bu fotoğraf 1913 doğumlu efsanevi yarış fotoğrafçısının negatiflerinden Berque & Brison tarafından For the Thrill of Speed isimli sergileri için üretilmiş limitli baskılardan birisi.

Fotoğraf tutkunu gezgin babalara, National Geographic Fotoğraf Gezisi.

National Geographic dünyaca ünlü fotoğrafçıları eşliğinde dünyanın en güzel köşelerine özel turlar düzenliyor. Özel jet ile Afrika’da foto-safariden Kaliforniya’nın Baja sahilinde balinaları izlemeye kadar birçok macera alternatifi sunan bu gezilerin en güzel tarafı lüksten ve konfordan asla ödün vermeyen şartlarda ve profesyonel fotoğrafçılar eşliğinde yapılmaları. Gezi mönüsündeki seçenekler sonsuz ama bizim önerimiz dokuz günlük özel Bhutan turu. Zira Himalayalar’ın tepesindeki bu gizemli ülkeye gitmek aslında pek de kolay değil; girişleri çok sıkı tutuyorlar. Oysa Tibet Budizmi’nin en önemli merkezlerinden biri sayılan Bhutan tapınakları, manastırları, el değmemiş doğası ve şaşırtıcı mutfağıyla gerçekten görülmeye değer bir ‘bulutlar ülkesi’. Tur fiyatları kişi başına 6695 dolardan başlıyor.

Hayalgücü geniş babalara, Montblanc Meisterstück Le Petit Prince Special Edition kalem.

Hayalgücümüzü, fikirlerimizi, değerlerimizi sevdiklerimize aktarmanın önemini kutlamak için, Antoine de Saint-Exupéry’nin çok sevilen karakteri Küçük Prens’ten ilham alan özel üretim Meisterstück Le Petit Prince kalemlerin Nisan 2018’de üretilen ilk serisi genç prensin ve onu insani ilişkilerde yakınlığın önemi konusunda aydınlatarak kendi yaşam tecrübelerinden edindiği erdemi açığa çıkaran tilkinin ilham veren ve hassas karakterlerine odaklanıyor.

Babaların en Casanova’sına, Taschen Gisele Bündchen kitap.

Steven Meisel, David LaChapelle, Peter Lindbergh, Corinne Day gibi dünyaca ünlü fotoğrafçıların 300’ün üzerinde fotoğrafından oluşan kitap ismini aldığı süpermodel Bündchen’e bir güzelleme niteliğinde dev bir eser. Babanız paketini açınca sizi daha çok sevecek, emin olun.