Eğer “neden?” diye soruyorsanız, son zamanlarda yapılan saat müzayedelerinden haberiniz yok demektir.

Kol Saatlerine Daha Fazla Yatırım Yapmalısınız

Eğer “neden?” diye soruyorsanız, son zamanlarda yapılan saat müzayedelerinden haberiniz yok demektir.

Geçtiğimiz cumartesi günü (12 Mayıs) tüm dünyadaki Rolex saat meraklılarının deyim yerindeyse nefeslerini tutarak takip ettiği bir müzayedeyi Cenevre’de Phillips Müzayede Evi gerçekleştirdi. “Daytona Ultimatum” isimli bu müzayede adından da anlayacağınız üzere Rolex Daytona saatlerin tarihi içerisinde yer alan en önemli modellerinden oluşuyordu. Daha önce bu çok özel müzayedeyi yine buradan size duyurmuştuk. Şimdi de sonuçlarını merak edenlere ve saatlere daha çok yatırımı düşünmekle birlikte bahane isteyenlere duyuruyoruz.

ROLEX, Ref. 6265 – THE UNICORN

5,937,500 İsviçre frankına satıldı.

Beş saatin 1 milyon İsviçre frankı sınırını aştığı müzayedenin gözdesi olan Unicorn lakaplı beyaz altın Daytona ise 5,9 milyon İsviçre frankına alıcı buldu. Toplamda 22,182,281 ABD doları hasılat elde edilirken; Unicorn lakaplı beyaz altın Rolex Daytona’nın eski sahibi olan koleksiyoner John Goldberger, gelirini Children Action isimli hayır kurumuna bağışlayarak pek çok çocuğun hayallerinin gerçekleşmesine katkıda bulundu.

ROLEX, Ref. 6241 – THE BUMBLEBEE

516,500 İsviçre frankına satıldı.

Gördüğünüz gibi spesifik özellikleri bulunan bazı kol saatlerine şu anda dünyada ilgi büyük. Bunlar hem pazarlarını belki de uzun süre koruyacaklarından hem de peşlerinde koşan azımsanmayacak bir kitle bulunmasından ve bbu kitleye sürekli yeni kişilerin eklenmesinden dolayı bu fiyatları hak ediyorlar. Ancak her modele aynı özen gösterilmiyor tabii ki. Nadir bulunan ve az sayıda üretilmiş Rolex ve Patek Philippe saatler en yüksek fiyatlara alıcı buluyorlar. Gerçi geçtiğimiz haftasonundan sonra bu kulübün içerisinde artık Omega’yı da saymak gerekiyor.

ROLEX, Ref. 6263 – THE ARABIAN KNIGHT

1,932,500 İsviçre frankına satıldı.

Yine aynı gün Cenevre’de Philllips tarafından yapılan bir başka müzayedede, Elvis Presley’e 75 milyon satış rakamını geçtiği için 1961 yılında plak şirketi RCA Records tarafından hediye edilen Omega saat 1,812,500 İsviçre frankına alıcı buldu. Bu fiyat, bugüne dek bir Omega kol saatine ödenen en yükseği.

Elvis Presley’nin Omega kol saati, hediye eden plak şirketine Tiffany & Co. tarafından satılmış ve firmanın logosunu da taşıyor.

Vintage saatleri bugün çeşitli websitelerinde bulup satın almanız ve online yapılan mezatlarına katılmanız mümkün. Ancak iyi bir yatırıma hangisinin layık olduğunu anlamak için okuma yapmanız şart. Üstelik o okumayı da belli bir birikim oluşturduktan sonra doğru bir şekilde yapabilirsiniz. O sebeple saatlerle yakından ilgili değilseniz eğer muhakkak ki bu işi sizden daha iyi bilen birisiyle yapmalı, kendi başınıza yapacaksanız da başta daha makul fiyatlı modeller üzerinden yola çıkmalısınız. Yoksa aldığınız fiyatın daha da altına elden çıkarmak durumunda kalabilirsiniz. Ama gerçek bir saatseverseniz saatlere yatırım aracı olarak değil en başta birer fetiş objesi olarak bakar ve onlara muhakkak sahip olmak için çalışır ve çabalarsınız. Bu da geleceğe yönelik bir yatırımdır ki zaten hiçbir modelin hemen yeniden satışa uygun olacağını sanmayın. Mühim olan kendi zevkinizin ve bilginizin ortaya çıkaracağı koleksiyonun eşsizliği sayesinde kazanacağı ederi, tek başına saatlerin değil.

Yazan: Oktay Tutuş

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok