Unutulan Servet

Güney İtalya’da bir ahırda bulunan ve BMW Classics tarafından restore edilen klasik BMW M1’in bugünkü satış fiyatı 1 milyon avroyu buluyor…

BMW M1 sadece markanın değil tarihin en gizemli ve nadir otomobillerinden biri. Aslında M1 için ‘hiç olmayan otomobil’ dense yeridir zira yol için değil sadece yarıştırılmak için tasarlanmıştı.

1970’li yılların sonlarında, uzun mesafe dayanıklılık yarışlarında rakiplerini geride bırakacak bir modele ihtiyaç duyan BMW’nin ilk ve tek ortadan motorlu süper-spor modeli M1, markanın Posche’ye verdiği cevap olacaktı. Ancak o dönemin yarış kurallarına göre bir otomobilin yarışlara katılabilmesi için en az 400 adet yol versiyonunun üretilmiş olması gerekiyordu. Bu yüzden BMW 1976 yılında M1’in yol versiyonlarının üretimi için Lamborghini ile anlaştı, fakat o günlerde mali sıkıntıya düşen Lambo, M1 siparişini tamamlayamadı.

Fotoğraflar: Mint Classics / Lena Willgalis / AUTO BILD KLASSIK

İmalat Giugiaro’nun ItalDesign firmasının, boru tipi şaseyi ve fiberglas gövdeyi üretmesi ile başladı. Araç son haline, kalitesi ile ünlü Baur tarafından getirildi. 1980 yılına gelindiğinde M1’in 400 adet yol modelinin üretimi nihayet tamamlanmıştı. Fakat bu sefer de yarış kuralları değişti. 1982 yılı itibarıyla yarışlara katılacak otomobillere getirilen yeni kilogram sınırlamasına göre M1 çok ağır kalıyordu. 80-82 arası iki senelik dönem için uğraşmaya değmeyeceğini düşünen BMW, M1’in üretimine 1981’de son verdi. Modelin bu kadar nadir bulunmasının sebebi bu. Efsane ise, bugün bile bir tasarım harikası sayılan motorunun, BMW M5 serisine ilham vermesinden kaynaklanıyor.

Özellikle Alman markalarına ait klasik otomobil satışları konusunda uzman Mint Classics’in geçtiğimiz aylarda Güney İtalya’da bir ahırda 30 yıldır unutulmuş, toz içinde kalmış bir M1 keşfetmiş olması bu yüzden önemli bir haber. Daha da iyisi aracın hasarsız, çalışır halde ve sadece 7 bin kilometrede olmasıydı. Bugün piyasa değeri yedi haneli rakamlarla ölçülebilen, üstelik tamamen çalışır durumdaki bu güzelliği ahırında unutan kişi eminiz pişman olmuştur ama tabii son pişmanlık fayda etmiyor…  BMW Classics tarafından hurda fiyatına satın alınan ve Münih’teki merkezde tam bir restorasyondan geçen otomobil, kısa sürede galeriden alındığı ilk günkü haline getirildi.

M1’in bugünkü BMW M5 serisine ilham veren Paul Rosche tasarımı 3.5 litrelik motoru 6500 devirde 277 beygir üretiyor, turbo beslemeli yarış versiyonlarının güçleri ise 850 beygirlere ulaşıyor. 100 km/s hıza 5.6 saniyede çıkan M1, hiç zorlanmadan 260 km/s hız yapabiliyor. Sadece 456 adet üretilen M1 yarışlarda kendini gösterme fırsatı elde edemese de kaliteli işçiliği ve mükemmel yol tutuşu ile zamanında çok beğenilen bir yol otomobili olmuştu. İtalya’da keşfedilen bu kırmızı-siyah modelin restorasyondan sonraki satış fiyatı 1 milyon avrodan başlaması bekleniyor.

Derleyen: Erdir Utku