Kaçaklar (Bu Sefer Kesin Olarak) Bulundu!

Keskin moda eleştirileriyle markaların korkulu rüyası haline gelen Diet Prada adlı Instagram hesabının ardındaki isimler nihayet ortaya çıktı.

Modayla yakından ilgileniyorsanız Diet Prada adlı Instagram hesabını mutlaka biliyorsunuz. Bilmiyorsanız, modayla sandığınız kadar yakından ilgili değilsiniz; zira hesap bundan dört yıl önce faaliyete geçtiği günden itibaren zeki, yaratıcı ve sözünü sakınmayan moda eleştirisinin tek adresi, orijinal fikir çıkartamayan markaların ise korkulu rüyası haline geldi. Hesabın sahipleri belli ki moda dünyasını yakından tanıyan, bağlantıları olan kişilerdi ama kimliklerini gizli tutuyorlardı.

Ta ki geçtiğimiz haftaya kadar… 8 Mayıs günü Business of Fashion’da yayınlanan özel bir söyleşiyle kimliklerini de bütün dünyaya açıklamış oldular. Tasarımcı Tony Liu ve bir danışmanlık şirketi bulunan Lindsey Schuyler, bugün 450 binin üzerinde takipçisi bulunan Diet Prada hesabını eğlence olsun diye açmışlar ve hiçbir zaman bir ‘iş’ olarak görmemişler.  BoF’ta yayınlanan geniş mülakatta hesabı nasıl kurduklarını, şöhretin etkilerini, bugüne kadar takipçileri olan (Naomi Campbell, Kim Jones ve Simon Porte Jacquemus) gibi hayranlarıyla ve (Stefano Gabbana ve Jonathan Anderson) gibi azılı düşmanlarıyla nasıl baş ettiklerini ve moda eleştirisinin geleceğine ilişkin düşüncelerini anlatıyorlar.

Fotoğraflar: Fashion Law /@littleboobs, @ttonytt

Aslında ikilinin kimlikleri geçtiğimiz Ekim ayında Fashion Law’da açık edilmişti ama Liu ve Schuyler Diet Prada hesabından haberi açıkça yalanlamışlardı. Şimdi kimlikleri açıkça ortaya çıktığına göre eleştirilerinde de bu kadar açık sözlü ve sivri dilli olmayabilirler diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İkili yorumlarının aynı şiddette devam edeceğini ve Diet Prada hesabını bir yayıncılık işine dönüştüreceklerini söylüyor.

Derleyen: Deniz Güneş