Siz tatile gideceğiniz için seviniyor ve planlarınızı mümkün olduğunca uzak bir yere odaklı yapıyorken, dünyamız daha da kirleniyor. Nasıl mı?

Tatile Çıkmadan Önce Muhakkak Okuyun

Siz tatile gideceğiniz için seviniyor ve planlarınızı mümkün olduğunca uzak bir yere odaklı yapıyorken, dünyamız daha da kirleniyor. Nasıl mı?

Yapılan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre sizin için harika bir şey olan tatile çıkmak, dünyamız için korkunç sonuçlar doğuruyor. Turizm endüstrisinin karbon ayak izi bugüne dek çok basit bir şekilde uçaklardan yayılan emisyon gazlarının toplamına göre hesaplanıyorken bu yöntem artık değiştirildi. Yeni yöntemde turizm yatırımlarının inşa edilirken yaydıkları sera gazları ile turistik eşyaların üretiminde ve dağıtımında ortaya çıkanlar ve havalimanı, dev turistik tesisler ile eğlence parkları gibi cazibe merkezlerinin hepsinin ürettiği emisyon değerleri toplanıyor. Ve sonuç olarak ortaya tüm dünyadaki turizm faaliyetlerinin karbon ayak izinin aslında bilinenden dört kat fazla olması gerektiği bulunuyor.

160 ülkeden toplanan verilerin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan tablo şöyle: 2013 yılında global turizm faaliyetleri sebebiyle atmosfere 4,5 milyar metrik ton CO2’ye eşdeğer sera gazı salındı. Bu miktar global emisyon değerlerine yüzde 8 katkı demek ve sadece havayolu taşımacılığı bunun yüzde 12’sini teşkil ediyor.

Peki tatile veya iş seyahatlerine çıkmayacak mıyız? Buna engel olmak elbette mümkün değil ancak Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’na göre iki şekilde bu karbon ayak izini aşağıya çekmek mümkün. Birincisi tatile çıkarken bulunduğumuz yere yakın olan tatil beldelerini tercih etmeniz ve ikincisi ise hükümetlerin turistik bölgelere ve tesislere enerji verimliliği konusunda teşviklerde bulunması.

Bunların gerçekleşmemesi halinde, var olan trendlerin devam edeceği düşünülecek olursa 2025 yılında global turizmin tüm dünyaya yapacağı sera gazı katkısı 6,5 milyar metrik ton CO2’ye eşdeğer olacak.

Yazan: Kemal Can

Fotoğraflar: Pixabay

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok