70 Yaşına Basınca Ne Yapacaksınız?

Bu soruya verilebilecek en güzel cevapları bu yıl 70. yaşını kutlayan Land Rover’dan izliyoruz.

“Yaş yetmiş, iş bitmiş” şeklinde bir atasözümüz var. Atalarımızın 70 yıl yaşadıktan sonra bir insanın artık verimli olamayacağına dair yaptığı bu kafiyeli yorum aslında günümüzde geçerliliği pek olmayan atasözlerimizden. Ortalama yaşam beklentisinin sürekli yükseldiği ve insanların her yaşın ayrı bir heyecana gebe olduğunu haykırdığı günümüzde hakikaten kronoloji pek bir şey söylemiyor. Geçen yılların belirttiği sayılar bazen bizim belli bir eşiği aştığımızı veya tam da “o çağda” olduğumuzu gösterse de, esasen aldığımız yaşın hayatımıza katabileceklerini işaret etmesi daha mühim. Özellikle de yaşınızı aldığınızda…

Bu yıl 70 yaşına basan Land Rover da aldığı yaşa rağmen emekli olmaya asla niyetli değil. O sebeple onun için en uygunu “70’lik delikanlı” tabiri olacaktır. Zaten firma da bu yaşını kutlamak için çektiği bir dizi videoda yıllara meydan okumanın sürekli macera hevesinden ileri geldiğini vurguluyor. Aşağıda izleyebileceğiniz 70 Years Young isimli video, açık bir arazide dikilmiş bir kız çocuğunun söylediği; “When we’re young, we’re all adventurous (Gençken hepimiz maceraperestiz)” cümlesiyle açılıyor. Videoda Land Rover araçlarından hiçbirinin olmaması oldukça dikkat çekici. Çünkü bu video firmanın bambaşka bir yönünü göstermek için çekilmiş ve şu soruya cevap veriyor: Nasıl oluyor da 70 yaşında hala genç olunabiliyor?

Bu videoda Land Rover hiçbir otomobilini göstermeden markanın macera ve oyun dolu 70 yılını, dünyadaki en maceracı ve oyuncu insan topluluğunun yani çocukların sözleri ve eylemleriyle kutluyor. Aslında bu kutlama daha çok biz yetişkinlere bir ders niteliğinde. Sürekli merak duyarak yenilik ve macera peşinde koşan bir çocuk olmayı ne ara unuttuğumuzu sorguluyor videodaki çocuklar. Ve yetişkin olmanın sıkıcı olmak anlamına gelmediğini anlatmak için bizi onlarla beraber oynamaya çağırıyorlar. İşte 70’lik delikanlı Land Rover’ın her zaman maceraya hazır olması onu bu yaşında bile çekici kılan şeylerin başında geliyor.

Land Rover ile macerayı tatmış delikanlıların ve araçlarının başrolde olduğu bir diğer kutlama videosu ise “The Spirit of Adventure” ismini taşıyor. Land Rover araçlarıyla maceraya atılmış bu delikanlılar, onları bu maceraları yaşamaya iten gücü anlatırken görülüyor ve sonrasında da bir zamanlar onlara yeni keşifler yapmak veya rekorlar kırmakta yardımcı olan efsanevi modelleri kullanarak uzaklaşıyorlar.

Bu iki video ile biz de bir kez daha maceracı ve oyuncu olmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak istedik. Dilediğiniz zaman sizlere bu maceranın hiç bitmediğini göstermek üzere biz hazırız. Tek yapmanız gereken bir Kosifler Oto bayisine uğrayarak Land Rover modelleriyle keşfe çıkmaya hazır olduğunuzu bize söylemeniz. Muhakkak ki size ve maceranıza uygun bir yol arakadaşı buluruz.