Zengin Olmak İstiyorsanız Bu Kitapları Okuyun

Para stratejiniz nedir? Bir mali plan yaptınız mı? Emekliliğinizde ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını biliyor musunuz? Bu sorulara cevabınız ‘hayır’ ise, size önerdiğimiz kitaplara mutlaka bir göz atmalısınız.

Çoğumuz kazandığımız parayla ne yapacağımıza ilişkin stratejiler oluşturmaktan çok uzağız. Oysa bugünün dünyasında bütün çalışanların bir mali stratejiye ihtiyacı var. Paranızı nasıl harcamalısınız? Ne kadarını biriktirmelisiniz? Borçlanma konusunda ne düşünüyorsunuz? Nasıl yatırım yapmalısınız? Emekli olmak için ne kadar paraya ihtiyacınız var? Bunlar, para kazanan herkesin cevabını bilmesi gereken sorular. Şunu kabul edelim: Lüks bir hayat tarzını geçtik, emekliliğinizde sadece ‘rahat etmek’ için bile zengin olmanız şart. Size önereceğimiz kitaplar işte bunu başarmanıza yardımcı olacak.

Babil’in En Zengin Adamı, George S. Clarson

Clarson’un 1926 yılında yayınladığı Babil’in En Zengin Adamı, kişisel finans yönetimi konusunda yazılmış ilk kitap ve bugün hala geçerliliğini koruyor. Kitap özetle şunu söylüyor: Zenginler para biriktirir, borç almaz ve paralarını çarçur etmezler. Zengin olmalarının sebebi budur. Clarson gelirinizin en az yüzde 10’unu biriktirmenizi öneriyor (bugünün şartlarında belki bu oran daha da yükselebilir) ve bu bakış açısını “önce kendinize para vermek” olarak tanımlıyor. Parayı kendiniz için kullandığınızda zengin olursunuz. İhtiyacınız olmayan şeylere para harcamayın, yoksa kendinizi değil başkalarını zengin etmiş olursunuz.

Your Money or Your Life, Vicki Robin ve Joe Domingues

Kitabın en vurucu yanı, parayla kurduğunuz ilişkiyi değiştirmesi. Böylece hayatınız da değişiyor… Kitabın bakış açısına göre para, yaşam enerjinizin karşılığı olarak size ödenen bir değer. Enerjinizi ve zamanınızı veriyor, karşılığında para alıyorsunuz. Bu yüzden kitabın ilk bölümünde yazarlar bize ‘daha fazlanın’ her zaman ‘daha iyi’ olmadığını anlatıyorlar. Zamanımızın ve enerjimizin çoğunu daha fazla para kazanmak için kullanırsak, ne zaman yaşayacağız? Kitabın önerdiği çözüm paraya ‘amaç’ olarak değil ‘araç’ olarak bakmak ve daha çok para kazanmaya çalışmak yerine önce eldekini daha iyi yönetmek. Yani biriktirmek ve çarçur etmemek… Maalesef henüz Türkçe basımını bulamadığımız kitabı e-kitap olarak D&R’dan satın alabilirsiniz.

Akıllı Yatırımcı, Benjamin Graham

Eğer hisse senetlerine yatırım yapmak gibi bir niyetiniz ya da hevesiniz yoksa bu kitabı okumanıza da gerek yok. Yok, eğer finansla ve borsa oyunlarıyla ilgileniyorsanız, okumanız gereken ilk kitap Graham’ın Akıllı Yatırımcı’sı olmalı. Wall Street Journal köşe yazarı Jason Zweig’in yazdığı önsöz de ayrıca ufuk açıcı.

The Little Book of Common Sense Investing, Jack Bogle

Jack Bogle dünyanın en büyük yatırım danışmanlık şirketlerinden biri olan Vanguard’ın kurucusu, aynı zamanda endeksli yatırım fonu kavramının da yaratıcısı. Ama finans dünyasının belki de en fakir adamı… Niye? Çünkü halka dönük finans ürünleri yarattı… Vanguard bu anlamda benzersiz bir şirket zira ancak siz kazandığınız zaman kazanabiliyor. Kitapta Jack Bogle münferit hisse senetleri yerine belli bir endeks, sektör, grup hatta ülkedeki bütün hisseleri satın alma stratejisinin neden en iyi yöntem olduğunu açıklıyor. Bu kitabın da Türkçe basımı henüz yok ama orijinalini D&R’dan e-kitap halinde satın alabilirsiniz.

Borsada Rastgele Seyir, Burton G. Malkiel

Princeton Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Malkiel, çoğu akademisyenin aksine gerçek hayatla bağlarını kopartmayan ve teoriden çok uygulanabilir pratik önerilere odaklanan bir ekonomist. Borsada Rastgele Seyir kitabında farklı yatırım stratejilerini derinlemesine masaya yatırıyor. Bu kitapta da Bogle’nin (yukarıdaki) önerilerine yakın stratejiler okuyacaksınız ama belki de üniversite hocası olduğu için Malkiel pazarların aslında nasıl işlediğini daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak, Dale Carnegie

İyi bir yatırımcı gerektiğinde risk alabilmelidir ve risk almak için de kaybetme korkusunu yenmeniz gerekir. Biriktirdiğiniz ya da kazandığınız para bankada atıl durduğu müddetçe yavaş yavaş eriyecek. Zenginleşmek için bir noktada yatırım yapmaya başlamanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunun için net bir stratejiye ihtiyacınız var. Bu kitap tam da bunu yapmanıza yardımcı olacak.

Derleyen: Erdir Utku