Yedek Parça Sorunu Ortadan Kalkıyor

 BMW Motorrad iParts, bundan sonra uzun yolculuklarınız da dahil hiçbir zaman yolda kalmamanız için size anında yedek parça üretecek 3D yazıcılar geliştirdi.

BMW Motorrad iParts, bu yazdan itibaren BMW Motorrad bayileri ve müşterilerin edinebileceği üç boyutlu yazıcı sisteminin ismi. Sistemin yazıcıları hem bayilerde hem de dilerseniz opsiyonel olarak motorsikletlerinizin üzerinde bulunacak. Bu sayede ufak tefek parçaların eksikliği sizi bundan sonra yolculuğunuzu sonlandırma gibi bir seçenekle baş başa bırakmayacak. Bira zmola verip, eksik parçayı yazdıracak ve yerine takıp yolunuza devam edeceksiniz. Harika değil mi?

BMW Motorrad bayilerine kurulacak daha büyük 3D yazıcılar motorsikletlerin daha büyük ve komplike parçalarının yeniden üretilmesi için kullanılacak. Bu sayede bayiler yedek parçaları uzun süre depolamak zorunda kalmayacak ve müşteriler de parçalarını anında yazıcıdan alabilecek.

Daha küçük parçaları mesela bir valf kapağı, el freni veya işaret lambalarınızdan birisinin camını yazdırmak için ise bayiler yerine kendi 3D yazıcınızı kullanabileceksiniz. BMW Motorrad iParts 3D Mobile Printer isimli taşınabilir yazıcınızı evinizde veya yolculuğunuz sırasında motorsikletiniz üzerinde taşıyarak kullanabilirsiniz. Mobil yazıcınızın CFRP kasası sayesinde ağırlığı 4,5 kg’a dek indirilmiş olduğundan rahatlıkla motorunuzda taşınabilir. Üstelik entegre kabloları görüntü kirliliğine yol açmıyor ve CFRP kasasının çok katmanlı yapısı titreşimden uzak bir çalışma ortamı sağlıyor. İhtiyacınız olan en önemli şeylerden birisi ise internet bağlantısı çünkü BMW iCloud üzerinden yazdıracağınız parçanın tasarım ve teknik şema bilgilerine ulaşarak mobil cihazınıza veya bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Diyelim ki dünyanın ücra köşelerine doğru aylarca süreek bir yolculuğa çıkacaksınız ve internet bağlantısına erişmeniz mümkün değil. O zaman da BMW Motorrad iParts Explorer isimli opsiyonel edineceğiniz ve içerisinde yedek parçaların dataları bulunan dosyayı cep telefonunuza yolculuk öncesinde kaydettirmeniz mümkün olacak. BMW Motorrad motorsikletlerden birisiyle hep hayal ettiğiniz o uzak yolculuk için belki de şimdi vakit gelmiştir, ne dersiniz?

Yazı: Kemal Can