Bu Yılki Serpentine Pavyonu Frida Escobedro’ya Emanet

Escobedro, mimari dünyasının en önemli isimlerinin gövde gösterisi yaptığı bir prestij projesi Serpentine Pavyonunu tasarlayan en genç mimar olacak.

Dünyaca ünlü Serpentine Gallery’nin Londra Kensington Gardens’daki arazisinde her yıl yeniden yapılan geçici pavyonunu 2018’de Meksikalı mimar Frida Escobedo tasarlayacak. Kentsel alanları harekete geçiren dinamik projeleri ile tanınan 1979 doğumlu Escobedo bu proje için davet alan en genç mimar.

Serpentine Gallery’nin geçici pavyon inşa etme geleneği 2000 yılında Zaha Hadid’in projesiyle başladı. Serpentine Pavyonu zaman içinde mimari dünyasının en önemli isimlerinin gövde gösterisi yaptığı bir prestij projesine dönüştü. Son yıllarda projeyi üstlenen isimler arasında Japonya’nın yükselen yıldızı Sou Fujimoto’dan İspanyol Selgascano’ya ve 2016’da tasarladığı pavyon dünyanın en çok ziyaret edilen mimari ve tasarım sergisi olan Danimarkalı Bjarke Ingels’e farklı isimler dikkat çekti. Bu yıl Escobedo’nun seçilmesi kararının ardında Serpentine Galleries Sanat Yönetmeni Hans Ulrich Obrist ve CEO Yana Peel var. Pavyon projesi bu yıl dördüncü kez Goldman Sachs tarafından destekleniyor.

Escobedo’nun pavyon tasarımı geleneksel Meksika mimarisindeki avlu formundan yola çıkıyor ve celosia (delikli duvar) gibi Meksika’ya özgü geleneksel unsurlar kullanıyor ancak pavyon yüzde 100 İngiliz orijinli, koyu renkli ve dokulu malzemeler ile inşa edilecek. Pavyonun dış duvarları Serpentine Gallery binasının doğu cephesi ile hizalanırken, iç avlu Greenwich’den geçen sıfır meridyeni üzerinde yer alacak. Gün boyu pavyonda oluşan ışık ve gölge oyunları iki yansıtıcı unsur sayesinde pekiştirilecek: pavyonun kapalı alanlarının kavisli tavanları ayna panellerle kaplanırken, zeminde açılan üçgen havuzdaki su da yansıtıcı görevi görecek. Bu şekilde mekanın geometrisini ve izleyicinin zamanı algılayış biçimini değiştiren ışık ve gölge oyunları yaratılacak.

Mimari ofisini 2006 yılında Mexico City’de kuran Escobedo Octavio Paz Vakfı için yaptığı kütüphane binası ve Cuernavaca’daki La Tallera Siqueiros Galerisi projesiyle adını duyurdu. 2012 ve 2014’te Venedik Mimari Bienali’ne katılan genç mimar Lizbon Mimari Trienali’nin (2013) yanı sıra San Fransisko, Londra ve New York’ta düzenlenen birçok önemli sergide yer aldı. Son projeleri arasında Stanford Üniversitesi İşletme Yüksek Okulu binası ile Meksika’nın Guerrero ve Saltillo bölgelerinde tasarladığı sosyal konutlar sayılabilir.   

 

Derleyen: Fikret Güvenç