Kişisel serveti 4 milyar doları bulan Airbnb’nin kurucusu, kaynaklarını yaratıcı girişimcilerin önünü açmak için kullanacak.

Milyarder Mektupları: Joe Gebbia

Kişisel serveti 4 milyar doları bulan Airbnb’nin kurucusu, kaynaklarını yaratıcı girişimcilerin önünü açmak için kullanacak.

Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın kurduğu ve 16 ülkeden 156 dolar milyarderinin servetlerinin en az yarısıyla katkıda bulunduğu The Giving Pledge (Bağış Yemini) adlı hayır kurumu, bağışçılarından neden bağış yaptıklarını açıklayan mektuplar yazmasını istiyor ve bu mektupları diğer zenginlere ilham vermesi için yayınlıyor. Bu mektuplar aynı zamanda biz sıradan insanlar için de ufuk açıcı ve çok değerli hayat dersleri içeriyor. Bu yüzden Giving Pledge bağışçılarının yazdığı mektuplardan bir seçki yayınlamaya karar verdik. Milyarder Mektupları adını verdiğimiz bu yazı dizisinin ilk iki bölümünde dünyanın en zengin ikinci adamı Warren Buffet ve Virgin Group CEO’su Sör Richard Branson’un mektuplarına yer verdik. Üçüncü bölümün mektup konuğu sadece 10 sene içinde kendisine yaklaşık 4 milyar dolar kazandıran Airbnb’nin kurucularından Joe Gebbia.   

23 Mayıs, 2016

Sevgili Bill, Melinda ve Warren,

Beni Giving Pledge’e katılmaya davet etmenizden onur duydum.

Doğduğum ülkeden bana sağlanan aile ve eğitim desteğine kadar hayatımdaki sayısız ayrıcalığın kuvvetle farkındayım. Ve tabii sonradan anlamış olsam da pek çok açıdan ne kadar şanslı olduğumu biliyorum.

Ailem bana, alışılmadık ilgi alanlarımın her birini ve hepsini desteklemek gibi inanılmaz bir hediye verdi. Tutkularımın peşinden gitme, hata yapma ve hayattaki yaratıcı çağırımı bulma özgürlüğü tanıdılar. Hayatlarıyla da örnek oldular; birer girişimci olarak kendi yollarını çizmelerini izleyerek büyüdüm. Kendi yolum beni sanat ve tasarım okumak için Rhode Island Tasarım Okulu’na (RISD) götürdüğünde, yine arkamda durdular.

RISD girişimcilik ve yaratıcılık sezgilerimi biledi ve bu sezgilerin test edilmesi, yıkılması ve yeniden yaratılması tecrübesini kazandırdı. Bu kurum yaratıcı girişimciler yetiştiriyor; mezuniyetimin ertesi günü kendi şirketimi kurabilmiş olmam RISD sayesindedir.

Bundan sekiz (şu anda 10) yıl önce oturma odamda Airbnb’yi kurduğumda, şirketin bir gün beni bu mektubu yazma noktasına getirecek kadar başarılı olacağını hayal bile edemezdim. Şans ve zamanlama biryana, bu şirket başarısını, birçok inanılmaz insanın yıllar içinde gösterdiği çalışkanlık ve kararlılığa borçludur.

Airbnb’nin büyümesinin beni en mutlu eden yanı, girişimcilerin önündeki kapıları küresel ölçekte açtığınızda neler olduğuna birinci elden tanıklık edebilme fırsatı. İhtiyaç nedeniyle ev sahipliğine başlayan, sonra yeni bir gelir kaynağı keşfeden ve bu süreçte bir tecrübe birikimi ve yeniden kendine güven kazanan insanlarla ilgili hikayeler duydum. İster ev sahiplerimiz ister küçük işletme sahipleri ya da sosyal girişimciler aracılığıyla olsun, girişimciliğin gücü beni defalarca hayrete düşürdü. Sadece mali bağımsızlık sağlamakla kalmıyor, insanlara tutkularının peşinden gitme fırsatı veriyor ve kendilerine duydukları inancı yükseltiyor; aynı zamanda toplumları güçlendiriyor, sınırları kaldırıyor ve dünya genelinde bağlar kuruyor.

Kaynaklarımı, fikrinin gerçeğe dönüştüğünü görme anını mümkün olduğunca çok sayıda insana yaşatmak için kullanmak istiyorum.  Gerçekten bir şeyler yapabilecekleri, çevrelerindeki dünyaya şekil verebilecekleri anlayışının önündeki engeller bu şekilde kaldırılabilir. Özellikle temel sosyal haklardan yoksun topluluklardan mümkün olduğunca çok sayıda insanın bu sihri ilk elden yaşamalarını sağlamak istiyorum. Yapacağım katkılar, hangi yaştan, cinsiyetten ya da bölgeden olurlarsa olsunlar geleceğin yaratıcı ve girişimcilerine hayallerini gerçeğe dönüştürmelerini sağlayacak yollar inşa etmek yönünde olacaktır.

Derleyen: Erdir Utku

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok