İmece Usulü Picasso Satın Almak

Bir sanat şaheserine sahip olmak için ille de milyarder olmanız gerekmiyor. Nasıl mı? Mesela geçen hafta 25 bin internet kullanıcısı bir araya gelip 2 milyon dolarlık bir Picasso tablosunu ortaklaşa satın aldılar.

Biz bu bomba haberi Artsy’den derledik ama kaynağı AFP: 25 bin internet kullanıcısı bir araya gelip Picasso’nun 1968’e tarihlenen Buste de Mousquetaire (Silahşorun Büstü) tablosunu ortaklaşa satın aldılar. İki milyon dolar değerindeki tablo 28 Nisan’dan itibaren Cenevre’deki Modern ve Güncel Sanat Müzesi MAMCO’da sergilenmeye başladı. Bu cin fikrin sahibi ise İsviçreli alış-veriş sitesi Qoqa’nın kurucusu Pascal Meyer (fotoğrafta).

Qoqa aslında bir ‘ucuz alışveriş’ sitesi; ziyaretçileri daha çok yeni bir matkap, bavul seti ya da Marakeş’e tatil gibi ürünleri çok ucuz fiyatlara düşürmek için bu siteye bakıyorlar. Dolayısıyla 20’nci yüzyılın en tanınmış sanatçısının 2 milyon dolar değerindeki tablosu, bu sitede satışa çıkmasını bekleyeceğiniz belki de en son şey… Ama düşündüğünüzde, orijinal bir Picasso için 2 milyon dolar aslında ‘kelepir fiyatı’ dolayısıyla Qoqa’nın ruhuna uygun…

Buste de Mousquetaire 28 Nisan’dan itibaren Cenevre’deki MAMCO’da sergilenmeye başladı.

AFP’nin bildirdiğine göre Meyer bu satışı tamamen tanıtım amaçlı planlamış (ve çok başarılı olmuş görünüyor) ama sıradan insanlara karşı “kapalı ve muğlak” bulduğu sanat dünyasını “demokratikleştirmek” gibi bir motivasyonu olduğunu da eklemeden geçemiyor. Her biri 50 İsviçre franklık (200 TL’den biraz fazla) 40 bin hisse halinde satışa çıkan tablonun halihazırda 25 bin sahibi var. Bu demektir ki tablo asla zengin bir koleksiyoncunun duvarında tozlanmayacak, her zaman bir müzede veya galeride, insanların erişimine açık olacak. Gerçekten, sanatın demokratikleşmesi bu değilse, nedir?

Şirket 58×28.5 santimetre ebatlarındaki tabloyu adının açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir koleksiyoncudan satın almış. Tablonun orijinalliğini tescillemek ve gerçek fiyatını belirlemek için bir uzman grubuyla çalışmışlar. Tablo için Qoqa’nın ödediği fiyat ise bilinmiyor.

Pascal Meyer, tablonun satış hikayesini ve ardındaki motivasyonu anlatıyor (Fransızca)

Büyük çoğunluğu İsviçre’nin Fransızca konuşulan kantonlarından gelen 25 bin hissedar, üzerinde sahip oldukları hisseleri gösteren bir kart ve tablonun bir fotoğrafına sahip oldular. Ama bundan önemlisi, tablonun geleceğine bundan sonra onlar karar verecekler. Tablo bu senenin Ekim ayına kadar Cenevre’nin prestijli modern ve güncel sanat müzesi MAMCO’da sergilenecek. MAMCO yönetimi sadece tablo sahiplerinin bir kez ziyaret etmesi halinde 25 bin kişilik bir ziyaretçi kitlesine ulaşacakları için memnun. Tabii isteyenler Qoqa’nın PiQasso sayfasına gidip, sergi alanından canlı yayını da izleyebilirler.

Derleyen: Fikret Güvenç