Kaldırımda yürürken ayakkabınızın tabanına yapışan o münasebetsiz çiklet, artık sonsuza kadar orada kalacak! Ama aslında bu iyi bir haber.

Bu Ayakkabı Çikletten Yapıldı Desek?

Kaldırımda yürürken ayakkabınızın tabanına yapışan o münasebetsiz çiklet, artık sonsuza kadar orada kalacak! Ama aslında bu iyi bir haber…

Hepimizin başına en az bir kere gelmiştir: Ayakkabınızın tabanına münasebetsiz bir çiklet yapışır ve çıkartmak için akla karayı seçersiniz… Keşke insanlar biraz daha medeni olsalar ve çiğnedikleri çikletleri kaldırım yerine çöp kutusuna atsalar, değil mi? Sürdürülebilir malzemeler konusunda çalışan Gumdrop’un daha iyi bir fikri var: aynı münasebetsiz çiklet parçasını dönüştürüp, spor ayakkabınızın tabanında kullanmak! Hollandalı şirket, yüzde 20’si geri dönüştürülmüş çiklet atıklarından oluşan Gum-Tec adlı yeni bir malzeme geliştirdi ve bunu Gumshoe adını verdiği spor ayakkabıların tabanında kullanıyor.

Çiklet atıkları çok ciddi bir çevre sorunu çünkü içinde doğada yok olmayan sentetik plastikler kullanılıyor (bunu okuduktan sonra bir daha çiklet çiğner misiniz bilinmez). Çiklet atıkları sigara izmaritlerinden sonra sokakları en çok pisleten çöpler arasında. Sadece Amsterdam sokaklarına atılan çiklet atıklarının toplamı yılda 1500 tonu buluyor. Gumdrop geliştirdiği Gum-Tec adlı malzemeyle hem sokakların temizlenmesine katkıda bulunmuş hem de çiklet atıklarını değerlendirmiş olacak. Bir çift spor ayakkabının Gum-Tec malzeme ile üretilmiş tabanında yaklaşık 250 gram atık çiklet kullanılıyor.

Explicit Wear tarafından tasarlanan Gumshoe modelleri 18 Haziran’da satışa çıkacak. Kırmızı ve pembe alternatifleri bulunan ayakkabıların (Amsterdam’ın logosu olan XXX armalı) tabanları Gum-Tec’ten, üst kısmı ise deriden yapılıyor. Unutmadan ekleyelim: ayakkabılar aynı zamanda çiklet kokuyor… İlginizi çektiyse, ön-sipariş için Explicit Wear web sitesine göz atın.

Derleyen: Deniz Güneş

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok