Bugün Dünya Land Rover Günü

 

1948 Amsterdam Motor Show’da tam 70 yıl önce bugün tanıtılan orijinal Land Rover, o günden bugüne ikonik tasarımını hafızalarımıza ve son olarak da Fransız Alpleri’ne kazıdı.

Bazı çizgiler onları görür görmez bize bir şeyler anlatır. Bunların çoğu zaman ikonik tasarım detaylarına sahip bir şeyin veya birisinin hatları olması tesadüf değil. Tıpkı Coca-Cola şişesi, Mickey Mouse’un silueti, bir Manolo Blahnik ayakkabının çizgileri, vs. Peki hiç bir Land Rover’ın tasarımına ait çizgileri düşündünüz mü? Gördüğünüzde ne olduğunu bilmekte gecikmeyeceğiniz klasik Land Rover şekli, İngiltere, Anglesey’deki Red Wharf Körfezi’nde, bir zamanlar Wilks Biraderler’in kuma çizdiği gibi… İşte o kumsalda doğan bu ikonik araç bugün 70 yaşında ve o ikonik şeklini hatırlamanız için bu sefer Fransız Alpleri’ne çizildi.

Land Rover bugünü yani aracın Amsterdam Motor Show’da tanıtıldığı 1948 yılının 30 Nisan’ını doğumgünü olarak kabul ediyor. Bugünü kutlamak için ise dünyanın en ücra noktalarından birisine 250 metre uzunluğunda bir Defender silüeti çizilmesi için kar üzerine yaptığı büyük boyutlu işleriyle tanınan sanatçı Simon Beck ile anlaşıyor.

Çizimi gerçekleştiren sanatçı Simon Beck.

Beck tüm çizimi karı ezip şeklini değiştirerek yaptı.

Çizimin toplam uzunluğu 250 metre.

Beck, Fransız Alpleri’ndeki 2,700 metre rakımdaki La Plagne’de Defender için yürüyerek onun silüetini kazıdı. Şimdi sıra tüm gün yapılacak kutlamalarla bu 4X4’ün hafızamızda neden bu denli yer ettiğini hatırlamakta.

Mutlu yıllar Land Rover!

Yazan: Oktay Tutuş