Elektrikli Otomobil Kullanımında Dünyanın Öncü Ülkesi Çin Olabilir Mi?

 

BMW Group yönetim kurulu başkanı Bay Harald Kruger’in Auto China 2018’de BMW Concept iX3 isimli tamamen elektrikli konsepti tanıtırken belirttiği üzere, evet!

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olmanın sefasını sürmenin yanında bu kalabalığın sebep olduğu kirlilikle de boğuşmak zorunda. Her yıl 1 milyon kişinin kirli hava kaynaklı hastalıklar yüzünden ölmesi ve bazı günler büyük şehirlerinde nefes bile alınamayacak kadar puslu ve sisli bir hava elbette ki normal değil. İşte bu sebeple Çin hükümetinin son yıllarda kirli endüstrileri büyük şehirlerin dışına atmak ve de en önemlisi elektrikli otomobilleri teşvik ve toplu taşımada çevreci alternatifler önceliği oldu. İşte bu sebeple Bay Harald Kruger’in Çin’in en kirli şehirlerinden birisi olan Pekin’de, Auto China 2018’de yaptığı açıklamalar tamamen doğru ve de yerinde. Çin elektrikli otomobil kullanımı ve yaygınlığı açısından dünyanın öncüsü olacak. Üstelik üretici bir ülke olarak.

Auto China 2018’de dünya prömiyeri yapılan tamamen elektrikli BMW Concept iX3 de BMW Group ortak girişimi olan BMW Brilliance Automative tarafından Shenyang’da üretilecek ve tüm dünyaya buradan dağıtılacak. BMW Concept iX3, BMW Group ve onun elektrikli araçlar vizyonu için çok önemli bir mihenk taşı. BMW X3 Sports Activity Vehicle (SAV) üzerine geliştirilen bu konsept aslında çok daha büyük bir şeye işaret ediyor.

BMW Group, benzinli motora sahip bir modelini tamamen elektrikli hale getirebildiğini gösterdiği iX3 ile şimdidye dek ürettiği modellerini ileride dilenirse hibrit veya tamamen elektrikli hale getirebilecek. BMW Concept iX3 için geliştirilen elektrik motoru 270 beygir güç üretebiliyor ve deneme sürüşlerinde 400 km’ye kadar menzile sahip olduğu görüldü. Ancak bunlar daha başlangıç. Seri üretime başlanacağı 2020 yılına dek BMW kesinlikle bu sayıları yukarı doğru çekecektir.

BMW Concept iX3’ün 2020 yılında dönüşeceği tamamen elektrikli SUV, firmanın bugüne dek bu tipteki araçlarını ürettiği ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Spartanburg fabrikası yerine Çin’de üretilecek. Bu da demek oluyor ki, Başkan Trump’ın ticaret savaşları resti görülmüş ve artırılmış. Gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz.

Yazı: Kemal Can