Sizin Yerinize İmzanızı Atıyor

 

İmzanızı iyi taklit eden asistanınız başka işlerle uğraşabilir çünkü Jaquet Droz, İmza Makinesi isminde, en gerçekçi imzanızı atacak bir makine yaptı.

Pierre Jaquet-Droz ismi belki bugüne dek hiç kulağınıza çalınmadı belki de çok iyi tanıyorsunuz. Her iki durumda da üzülmeyeceğiniz şekilde kendisini mekanik aksamların efendisi, otomatonların babası veya İsviçre mekanik saatçiliğinin en önemli tarihi figürlerinden birisi diye tanımlarsak herhalde eksik söylememiş oluruz. 18’inci yüzyılda yaşamış Droz, seçkin saatçilik sanatını bir adım daha ileriye taşıyan ve onu otomatonlar ve sanatla yeniden yoğuran ciddi bir bilim insanı. Dahası kendisinin ürettiği ve bugün bazıları Neuchâtel Museum of Art and History’de sergilenen otomatonlarının yaptıklarını gördüğünüzde bunları söylemek de yetersiz kalıyor. O sebeple şu videoyu izleyerek kendiniz karar verin:

Ustanın bugün Jaquet Droz ismiyle anılan markası, seçkin saat modelleri yanında onun mirasından bazı parçaları da yeniden diriltiyor. Mesela yukarıdaki videoda yer alan The Writer’dan büyük oranda ilhamını alan, 2014’te görücüye çıkardıkları ve aradan geçen dört yılda olgunlaşıp, geçtiğimiz Baselworld sırasında da mükemmel bir otomaton olarak yeniden tanıtılan İmza Makinesi / Signing Machine gibi.

Firmanın 280 yaşına bastığı bu yıl için aslında koleksiyonerler heyecanla özel bir model bekliyordu. Herhalde bundan daha özeli olamazdı. İmza Makinesi sizin imzanıza ayarlandıktan sonra dört haneli bir kodla açılıyor ve kurduğunuz anda da birebir imzanızı atmaya başlıyor.

Hepsi elde yapılmış ve birleştirilmiş 585 parçadan oluşan bu makinenin dekorasyonunda kullanılacak unsurları da belirleyebiliyorsunuz. Yanınızda taşımanız için de bir deri kılıfı bulunuyor. Şapka çıkarılacak bir makine İmza Makinesi ve yeniden ustasına derin bir hayranlık ve saygı uyandırıyor.

Yazı: Oktay Tututş