Dünyanın en önemli yat yarışları arasında sayılan Les Voiles de Saint Barth, yedi sınıfta yarışan 53 takımın sert mücadelesinin ardından tamamlandı.

Karayipler’de Amansız Mücadele

 

Dünyanın en önemli yat yarışları arasında sayılan Les Voiles de Saint Barth, yedi sınıfta yarışan 53 takımın sert mücadelesinin ardından tamamlandı.

Dünyanın en önemli yat yarışları arasında gösterilen Les Voiles de Saint Barth bu yıl 4-18 Nisan tarihleri arasında dokuzuncu kez düzenlendi. Ana sponsorluğunu İsviçreli lüks saat üreticisi Richard Mille’in yaptığı yarış, Karayipler bölgesini yıkıma uğratan Irma Kasırgası’ndan yedi ay sonra düzenlenmesine rağmen, tarihinin en geniş katılımıyla gerçekleşti. Lojistik zorluklara rağmen birçok yelkencinin yarışa katılarak ada halkıyla dayanışma içinde olduğu organizasyonun direktörü François Tolède, bu yıl gerçekleşen yarışta bu kadar yüksek bir katılım beklemediklerini ancak ve Les Voiles’in 10’uncu yıl dönümünün kutlanacağı 2019’daki yarışın da tıpkı bu yılki gibi unutulmaz olmasını umduğunu söyledi.

Hafta boyunca 15 ve 30 knot arası değişen rüzgar hızı, 15 ülkeden gelen 53 ekibi oldukça zorladı. Organizasyonun beşinci günü 49 millik rotada düzenlenen Richard Mille Rekor Kupası, George David’e ait Rambler 88 ve Gilles Lamiré’e ait La French Tech Rennes Saint-Malo arasında büyük bir çekişmeye sahne oldu.

Maksi Yat 2 kategorisinde, Aragon ve Windfall heyecanlı bir karşılaşma sergiledi. Haftanın en inanılmaz düellosu ise Maksi 1 yarışmacılarından George Sakellaris’in Proteus’u ve Richard Mille Avrupa, Afrika ve Orta Doğu CEO’su Peter Harrison’ın Sorcha’sı arasında yaşandı. 72 fitlik bu tekneler, yarışın başından sonuna kadar kıyasıya mücadele ederek, final çizgisine yalnızca bir dakika arayla olaştılar. Yine de şans, artarda 3’üncü kez Richard Mille Maksi Kupası’nı eve götüren George Sakellaris’ın ekibinden yana güldü. Ekip, ödül olarak RM 60-01 Flyback Regatta Chronograph’larını aldı.

10’uncu Richard Mille Les Voiles de Saint Barth Yat Yarışları, 14 – 20 Nisan 2019 tarihlerinde Gustavia’da düzenlenecek.

Derleyen: Deniz Güneş

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok