Yanlış okumadınız! Facebook e-postalarınızı teninizde hissedip okuyabileceğiniz yeni bir teknoloji geliştirdi.

E-Postalarınız Cildinize Gelsin!

 

Yanlış okumadınız! Facebook e-postalarınızı teninizde hissedip okuyabileceğiniz yeni bir teknoloji geliştirdi.

MIT’nin yayınladığı Technology Rewiev dergisinin 17 Nisan tarihli haberine göre Facebook araştırmacıları kelimeleri kolunuzda hissedip okuyabilmenizi sağlayan bir cihaz geliştirdiler. Dev bir eldiven şeklinde kola takılan cihaz belirli seslerle eşleşen titreşim dizileri oluşturarak gelen mesajları cildinizde hissetmenizi sağlıyor. Araştırmaya denek olarak katılan insanlar 100 dakikalık eğitimden sonra 100 kelimeyi yüzde 90 oranında ‘hissetmeyi’ başarırken, bazıları, fazladan bir 100 dakika daha eğitim aldıktan sonra 500 kelimeyi ayırt edebildiler.

Araştırma, gelen akıllı telefon mesajlarını kolunuzda hissederek okumanızı sağlayacak cihazların geliştirilmesinde öncü bir adım olarak değerlendiriliyor. Sağır ve dilsizlerin iletişimde kullandıkları Braille ve Tadoma metotlarından ilham alan teknoloji özellikle görme ve duyma sorunu yaşayanların akıllı telefon kullanmasını çok kolaylaştıracak.

Facebook laboratuvarlarında geliştirilen cihaz şöyle çalışıyor: Kullanıcı bilgisayara bağlı prototipi koluna taktıktan sonra bilgisayar cihaza çeşitli ses birimleri ve kelimeler gönderiyor. Kullanıcı bunları kolunda titreşim olarak hissediyor. Farklı seslerle eşleştirilen bu titreşimler kolun çeşitli bölgelerinde farklı uyarımlar yaratıyor ve bu uyarımları tanıyan kişi mesajı kolunda hissederek okumuş oluyor.

Cihaz şimdilik dakikada sadece dört ila 10 kelime iletebiliyor. Araştırmacılar halihazırda cihazın kelime iletme hızını artırmak üzerinde çalışıyorlar. Prototip 21-26 Nisan tarihlerinde Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen CHI İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Konferansı’nda tanıtılacak.

Derleyen: Erdir Utku

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok