Olgu Ülkenciler’in beşinci kişisel sergisi “İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar,” 8 Mayıs-9 Haziran 2018 tarihleri arasında Art On İstanbul’un Tepebaşı’ndaki mekânında görülebilir.

“İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar”

 

Olgu Ülkenciler’in beşinci kişisel sergisi “İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar,” 8 Mayıs-9 Haziran 2018 tarihleri arasında Art On İstanbul’un Tepebaşı’ndaki mekânında görülebilir.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar sergisi, adını Stefan Zweig’ın kısa denemelerinden oluşan kitabından alıyor. Sanatçı, kitabın isminden hareketle, tarihin çarkını devrimden yana döndüren mihenk taşı niteliğindeki olaylar ve karakterler üzerinden bir anlatı kuruyor. Seçtiği olay ve karakterlerle insanlık tarihine aydınlık bir pencere açan sanatçı, resimlerinde, insanlığın uzayla ilk teması ve aydınlanmanın yolunu açan Fransız Devrimi gibi olayların yanı sıra köleliğe başkaldıran Spartacus, II. Dünya Savaşı’nda ülkesini terk etmeyi reddeden ve Leningrad Senfonisini besteleyen Şostakoviç gibi tarihe yön veren karakterleri konu ediniyor.

Olgu Ülkenciler, 1789, tuval üzerine karışık teknik, 168 x 168 cm, 2018.

Sanatçı, seri olarak ürettiği resimlerinde, temel aldığı konuya uygun plastik teknikleri dönüştürüyor. Sergide yer alan resimlerin kompozisyonlarını, figür soyutlamaları, tipografik öğeler, dekoratif motifler ve propaganda afiş tasarımlarından yararlanarak kurguluyor. Figürlere ışık tutan gümüş ve varak kullanımlarının yanında karanlık tonlar, soğuk maviler, toprak renkleri ve parlak çizgisel müdahalelerle, işlediği zamanın ruhunu ön plana çıkarıyor.

Olgu Ülkenciler, Anlatılan Senin Hikayendir, tuval üzerine karışık teknik, 168 x 168 cm, 2018.

Olgu Ülkenciler, ilk kişisel sergisinden bu yana çalışmalarında, mevcut düzeni ve kendisini dönüştürmeye çalışan özneye odaklanır; kitlelerin geçirdiği dönüşümleri ve dönüşümün merkezindeki insan fikrini ele alır. İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar sergisiyle sanatçı, genel bir kötümserliğin hâkim olduğu günümüz dünyasına eleştirel bir cevap olarak, yine insanı ön plana çıkarıyor. Bireyin dönüştürücü etkisinin unutturulduğu ve insanın değerinin aşağı çekildiği bir zamanda, adeta “yeniden insan” diyerek, insanlığa dair ümitvâr bir tavır sergiliyor.

Olgu Ülkenciler, Sputnik, tuval üzerine karışık teknik, 168 x 168 cm, 2018

*Art On İstanbul,  Meşrutiyet Caddesi, Oteller Sokak, Hanif Binası No.1A, Tepebaşı, Beyoğlu adresinde Salı ve Cumartesi günleri 10.00-19.00 saatleri arasında açık.​

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok