Breitling’den Yeni Bir Pilot Saati Koleksiyonu: Navitimer 8

 

Yeni koleksiyon 1938 yılında kokpit aletlerinin yanı sıra sivil ve askeri kullanıma yönelik klasik pilot saatleri üretmek için kurulan Huit Havacılık Departmanı’na adanmış.

Kronografları ve havacılıkla arasındaki güçlü bağlarıyla ünlü Breitling, yeni bir pilot saati koleksiyonu olan Navitimer 8’in tanıtımını gerçekleştirdi. Bu koleksiyon adıyla, 1938 yılında kokpit aletlerinin yanı sıra sivil ve askeri kullanıma yönelik klasik pilot saatleri üretmek için kurulan Huit Havacılık Departmanı’na saygı niteliğinde. Willy Breitling, kokpit ekipmanlarının sunduğu sekiz günlük güç rezervine atıfta bulunarak, koleksiyona Fransızca’da ‘sekiz’ anlamına gelen ‘Huit’ adını verdi. Koleksiyondaki beş modelin her biri, en ince detayına kadar üzerinde çalışılmış, yüksek bir tanınırlık değerine sahip bir tasarım kodunu ifade ediyor. Gelin bu modellere yakından bakalım:

Navitimer 8 B01, 18 ayar kırmızı altın kasa, bronz kadran ve kahverengi krokodil kayış ile.

Navitimer 8 B01

Firmanın kendisi tarafından üretilen Breitling Kalibre 01, Navitimer 8 B01’e güç veriyor. 43 mm’lik COSC sertifikalı kronometre, 70 saatten uzun bir güç rezervi sunuyor. Model 30 dakikalık ve 12 saatlik sayaçlara ve tarih penceresine sahip. Bu yeni koleksiyonun göz bebeği Navitimer 8 B01’in 18 ayar pembe altın ve çelik versiyonları bulunuyor. Bütün kombinasyonlarında kontrast kadran kullanılan modelin, bronz, mavi ve siyah kadran seçenekleri bulunuyor. Çelik bilezik ya da timsah derisi kayış seçeneği ile sunuluyor.

Navitimer 8 B01, siyah kadran ve paslanmaz çelik kasa ve bilezikle.

Navitimer 8 B01, mavi kadran ve siyah krokodil kayış ile.

Navitimer 8 Unitime

Navitimer 8 Unitime, uluslararası seyahatleri sevenler düşünülerek tasarlanmış. Bu otomatik kol saati, pratik bir şekilde saatin tepesiyle ayarlanabilen, bağımsız bir saat ibresi aracılığıyla dünya saatini gösteriyor. COSC sertifikalı kronometrenin kalbinde ise, dört patent sahibi, Breitling Kalibre B35 yer alıyor. B35, 70 saatten daha uzun bir güç rezervi imkanı sunan, Breitling’in efsanevi Unitime mekanizmalarından olan B04 ve B05’ten geliştirilen otomatik bir mekanizma. Bu saatin siyah ve gümüş olmak üzere iki kadran rengi seçeneği bulunuyor. 43 milimetrelik çelik kasa, timsah derisi kayış veya çelik bilezik seçenekleri ile sunuluyor.

Navitimer 8 Unitime, gümüş kadran ve paslanmaz çelik kasa ve bilezik ile.

Navitimer 8 Unitime, siyah kadran ve siyah krokodil kayış ile.

Yazı: Kemal Can