Yer Çekimine Karşı Koymakta Büyük Atılım

Zenith Defy, markanın tarihine yakışır şekilde güçlü ve kesin ölçüm konusunda inanılmaz yetenekli. Üstelik şimdi daha da güçlenmiş bir versiyonu var: Zero G.

Zenith 2017 yılında yeni Zenith DEFY EL PRIMERO 21’i üreterek tüm dünyayı büyülemişti. Hassasiyet ve güvenilirlik konusunda yeni bir kronometrik icat olan DEFY EL PRIMERO 21, son 150 yıldır Zenith’in genlerinde olan yenilikçi ruhun vücut bulmuş haliydi adeta.

Zenith Defy El Primero 21 Rose Gold

1969 yılında Zenith, saniyenin 1/10’i hassasiyetine sahip ilk tam entegre otomatik kolon çark koordinatörlü kronograf mekanizması El Primero’yu üretti. Kusursuzluk görevini en iyi şekilde tamamlayan ve saatçilik efsaneleri yaratma yeteneğini kanıtlayıp ezber bozan bu model, saatçilik tarihinde bir dönüm noktasıydı. Bu nokta asla geçilememişti – şu ana dek. Yarım yüzyıl sonra, Zenith bir kez daha geleneğe meydan okudu ve şu ana dek gelinmiş tüm sınırları zorlayarak bizi saniyenin 1/100’i hassasiyetine ulaştırdı. Yeniden doğan efsane, Zenith DEFY EL PRIMERO 21, gerçek ve benzersiz bir kılavuz yıldızı olan bu markanın geleceğini temsil eden göz kamaştırıcı 21’nci yüzyıl sembolü ve aynı zamanda küllerinden yeniden doğan bir markanın da nişan ürünü oldu.

Zenith Defy El Primero 21 Altın Bilezik versiyonuyla.

Gelelim bugünümüze.

Zenith Defy Zero G, titanyum kasa ve bilezik seçeneğiyle.

Zenith Baselworld sırasında yepyeni bir modelle Defy ailesine ekleme yaptı ve bu aileyi topyekün daha da güçlü duruma getirdi. Seçkin saatçilik örnekleriyle dolu bir seçki sunan Zenith yüksek komplikasyona sahip modellerden birisine çok çok özel bir modül ekleyerek yerçekimine elimine etme gayretini bir adım ileri taşıyor.

Zenith Defy Zero G krokodil kayış seçeneğiyle.

DEFY Zero G isimli bu saatlerin kadranlarında saat 6 yönünde açıkça görülen bir ciroskop bulunuyor. Ciroskop kendi ekseni etrasında dönerek regülasyon sağlıyor, bir bakıma alışık olduğumuz Tourbillon mekanizmalı saatler gibi. İskeletleştirilmiş elle kurmalı bu mekanizmaları ise titanyum kasalar içerisine hapsetmiş ve ister kayışla isterseniz de bilezikle alabiliyorsunuz.

 

Yazı: Kemal Can