Köpekleri Seviyor Musunuz?

Cevabınız kocaman bir EVET diye umuyor ve sizi bu sevimli ve sadık hayvan dostlarımızla olan birlikteliğimizin ne kadar köklü olduğuna bakmaya çağırıyoruz. 

Geçtiğimiz hafta dünya gündeminde savaş, çatışma, açlık, kibir, öfke, cehalet ve arsızlıktan sıyrılarak kendine yer bulan bir haber insanı cidden yaşamaya daha çok adapte olmaya zorluyordu. Hemen hepimizin çok iyi bildiği Dachshund veya namı diğer sosis köpekler için Bavyera’da bir müze açıldı. Josef Küblbeck ve Oliver Storz isimli çift Seppi ve Moni isimli iki Dachshund cinsi köpeklerini o kadar çok sevmiş ki onlarla ilgili eşyalar ve türlü ıvır zıvırdan oluşan bir müzeyi Passau, Bavyera’da açmışlar. Bu müze dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Ancak bu müze köpeklerin insan hayatındaki yerinin ne kadar derinde ve güçlü olduğunu ispat eden ne ilk ne de son örnek olacak. Taschen’in  geçenlerde duyurduğu yeni bir kitabı da bunu ispatlar nitelikte bir çalışma: The Dog in Photography 1839-Today.

Raymond Merritt tarafından hazırlanan bu kitap 19’uncu yüzyıldan günümüze dek çekilmiş köpek fotoğraflarından veya köpeklerin odak noktası olmaya çalıştığı insan fotoğraflarından oluşuyor. 400 farklı fotoğrafta hem köpek türlerini hem de bizlerle olan ilişkilerini görmek ve onların aslında ne kadar fotojenik yaratıklar olduğunu idrak etmek mümkün. Man Ray, Eric Fischl, Wolfgang Tillmans, Donna Ruskin, Fatima NeJame, Vincent Versace, Elliott Erwitt ve William Wegman’ın işlerinin de bulunduğu The Dog in Photography 1839-Today, aynı zamanda köpeklerin fotoğraf sanatındaki yerini anlatan makaleler de içeriyor.

 

Yazı: Kemal Can