Parmak Hassasiyetinde Bir Saat Kurma Makinesi

 

Elle kurmalı saatlerinizi çalıştırmak için aslında elinizi kullanmanıza gerek yok. Sizin yerinize bunu Time Mover Handwound parmak hassasiyetinde yapabiliyor.

Buben&Zörweg Almanya’dan çıkan bir kasa markası ve bugüne dek ismini hep özel üretim kasaları ve saat kurma makinelerinin kalitesi ve güvenlikten ödün vermeyişi ile duyurdu. Aslında onlar sadece büyük kasalar üreten bir firma değil. Time Mover Handwound isimli minik ve tek saatlik kurma makinesi sadece elle kurmalı mekanizmaya sahip saatler için üretiliyor ve bu tipteki diğer makineler içerisinde nispeten daha ulaşılabilir bir etikete sahip.

Elle kurmalı mekanizmalar için en önemli konu zembereğin fazla gerilime maruz kalacak şekilde kurma işleminin abartılmasıdır. Bu tip kurmalı saatlere sahip olanlar için bu işlem oldukça kolaydır çünkü parmak hassasiyetiyle gerilimi hisseder ve ne zaman duracaklarını bilirler. Zamanla kazanılan bu alışkanlık için saat kurma konusunda antrenmanlı olmanız ve her seferinde saatlerinizi bizzat kurmanız gerekli. Ancak her saatinizi her zaman kurmanız veya buna her zaman aynı ehemmiyeti göstermeniz mümkün olmayabilir.

IWC Portofino Day&Date, elle kurmalı mekanizmaya sahip saatlerin en güzel örneklerinden.

Buben&Zörweg Time Mover Handwound isimli kurma makinesiyle sizi bu çabadan kurtarıyor. Saatinizi yerleştirdiğiniz zaman kurma kolunu özel bir kauçuk karışımıyla kaplanmış parçası hassas bir şekilde kavrıyor ve kurmaya başlıyor. Bu sırada özel sensörleriyle elektronik olarak zembereğin ne kadar gerildiğini ölçüyor. Böylece saat hiçbir zaman fazla gerilime maruz kalmıyor. Ayrıca bir başka özelliği de ‘hızlı kurma’ özelliğinin bulunması. Acilen gitmeniz icap eden bir özel davet varsa ve en havalı elle kurmalı saatiniz kurulmamış ise tek yapmanız gereken bu modu ayarlayıp çok az bir süre beklemek.

Yazı: Oktay Tutuş