İki Alman Devinden Gelecek İçin Güç Birliği

 

Otomotiv sektörünün iki devi BMW Group ve Daimler AG daha yaşanabilir ve temiz kentler yaratmak için güçlerini birleştiriyorlar. Ama merak etmeyin otomobiller konusunda rekabetleri baki.

BMW Group ve Daimler AG müşterilerine kentsel ulaşım hizmetlerini tek ve sürdürülebilir bir kaynaktan verebilmek üzere güçlerini birleştirdiler. İki şirket kent içi ulaşım hizmetleri birimlerini birleştiren anlaşmayı 28 Mart’ta imzaladılar. Rekabet koşullarını denetleyen kurumlarca denetlenip onaylanma aşamasındaki anlaşmaya göre BMW Group ve Daimler AG araç paylaşma, araç çağırma, park, şarj ve farklı ulaşım hizmetleri arasında sorunsuz geçişkenlik alanlarında halihazırda verdikleri hizmetleri tek merkezde toplayacak ve stratejik olarak genişletecekler. Ortak girişim modelinde her iki şirketin de yüzde 50 hissesi bulunacak ve şirketler diğer alanlarda rekabet etmeye devam edecekler.

İki şirket müşterilerine hızla erişebilecekleri, akıllı ve kesintisiz ulaşım hizmetlerini sürdürülebilir bir modelde verirken, kent içi ulaşımın neden olduğu sorunlar ve değişen tüketici tercihlerinin getirdiği zorluklarla birlikte mücadele edecek; şehir yönetimleri, belediyeler ve diğer çıkar gruplarıyla iş birliğine giderek büyük şehirlerdeki yaşam kalitesini yükseltmek üzere çalışacaklar.

Örneğin araç paylaşma hizmetlerinde elektrikli otomobillere ağırlık verilecek olması ve şarj ve park hizmetlerini tek elden yaygınlaştırılması sayesinde şehirlerde trafiğe bağlı hava kirliliği sorununun ciddi surette azaltılması planlanıyor. Halen Daimler’e bağlı Car2Go ve BMW Group’a ait DriveNow dünya genelinde 31 büyük şehirde toplam 20 bin araçla, 4 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyor. Sadece Fransa’da 13 milyon müşterinin çeşitli taksi ve özel sürücü çağırma aplikasyonları üzerinden faydalandığı araç çağırma hizmetlerinin de yaygınlaştırılması sağlanacak. Avrupa’nın en yaygın taksi çağırma aplikasyonu mytaxi’nin aynı yöne giden müşterilerin tek araç paylaşmasını sağlayan mytaximatch gibi uygulamalarıyla trafiğe giren araç sayısının dikkate değer oranda düşürülmesi hedefleniyor. Yenilikçi dijital park yeri bulma hizmetleri, halen şehir içi trafiğin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan ‘park yeri arama’ turlarını büyük oranda azaltırken, otopark alanlarıyla birleştirilen kolay erişilebilir şarj istasyonları ile şehir içi elektrikli ulaşımın iyice yaygınlaştırılması da hedefler arasında.

Yazı: Erdir Utku