Bir Saat Size Yaşamın Fani Olduğunu Nasıl Anlatır?

Alien serisini efsane haline getiren yaratık tasarımıyla bilinen sanatçı HR Giger’ın 2014 yılındaki vefatı öncesinde yaptığı son işlerinden birisinin bir saat tasarımı olduğunu biliyor muydunuz? Gelin size bunun hikayesini anlatayım.

“In Memoriam HR Giger” isimli saatin tasarımını HR Giger, yakın dostu ve aynı zamanda Strom saat markasının sahibi Daniel Strom ile beraber gerçekleştirmiş. Strom, Ekim 2017’de İsviçre’nin Gruyères şehrinde bulunan ve sanatçının kendi ismiyle anılan müzesinde Carmen Giger (sanatçının eşi) ile birlikte bu saatin tanıtımını gerçekleştirdi.

Bir saatten çok bir bilekliğe hatta bilek üzerinde taşıyabileceğiniz bir heykele benzeyen “In Memoriam HR Giger” sanatçının meşhur biomechanoid yaratığından (Alien’dakiyle karıştırılmamalı) parçalar içeriyor. Bir Cyborg olarak adlandırılabilecek bu yaratığın uzamış kafatası gümüş kasa boyunca kayışı tutan kulak isimli çıkıntılara dek uzanıyor. Gövdesinden parçalar ise kadran üzerinde görülüyor.

Kadranı özel kılan bir başka şey ise sanatçının 2005 yılında Prag’da çalının iki işinden birisi ELP II’den detay barındırması. HR Giger’ın, İngiliz progressive rock grubu Emerson Lake & Palmer’ın “Brain Salad Surgery” albümünün kapağı için 1973’te çalıştığı ELP I ve ELP II isimli iki işi, Prag Ulusal Teknik Müzesi’nde 2005 yılında açılan retrospektifi sonrasında çalınmış ve bir daha bulunamamıştı. Hala bu iki işi bulana her biri için 5 bin dolar ödül vadediliyor ancak bu kadar zaman zarfınca hiçbir şekilde ortaya çıkmadılar. İşte saatin kadranında bu işlerden ELP II’deki yarı kurukafa yarı insan figür de görülüyor.

Strom’a göre bu figürün ağzının kanlı canlı kalan yerlerinin ise iskelet olması yaşamın faniliğini anlatıyor. Ancak Daniel Strom söz konusuysa eğer “Her Canlı Bir Gün Ölümü Tadacaktır” sözünün vücut bulmuş hali diye düşünmeniz olası. Firmasının daha önce çıkardığı saat modellerinden birisinin adının “Memento Mori (Bir gün öleceğini/ölümlü olduğunu unutma)” olduğunu burada hatırlatmakta fayda var.

Strom’un daha önce Giger’in saatini görücüye çıkarmamakta kendince sebepleri muhakkak vardır ancak şüphesiz şu dönem bu saatten gelecek PR ve gelire her zamankinden çok ihtiyacı var. 2001 yılında kurduğu aile şirketini bugüne dek kendi kaynaklarıyla ayakta tutan Strom, firmayı daha da büyütmek ve tanınırlığını artırmak için 2 milyon İsviçre frankına ihtiyaç duyuyor. Şimdiye dek markanın dostlarından ve bazı müşterilerinden topladığı 700 bin frank yanında şirket hisselerini de 1,000 franklık parçalar halinde satışa çıkarıyor. İleride Apple veya Amazon gibi hisseleri uçan bir şirket olmayacaksa da Strom, belki bir Patek Philippe olur ve siz de bu hisselerden şimdi alarak ileride zengin olursunuz, kim bilir?

 

Yazı: Oktay Tutuş