Mühim Olan İç Güzelliği

Markaların karmaşık saat mekanizmalarını tasarım unsuru olarak kullanmaları son zamanlarda sık sık karşılaştığımız bir trend. Hublot ve Bell&Ross tamamen safirden yapılmış iki yeni modelle bu trendi bir adım ileriye taşıyor.

Bu yıl Baselworld’de görücüye çıkan yeni saat modelleri arasında, karmaşık mekanizmasının güzelliğini ortaya koyan tasarımlar dikkat çekiyordu. Aslında saat mekanizmasını sergilemek yeni bir fikir değil; nihayetinde el yapımı İsviçre saatlerine duyduğumuz ilginin temelinde zamanı öğrenme isteği değil, bu karmaşık mekanizmaları yaratan maharet ve dehaya verdiğimiz değer yatmıyor mu? İsviçreli saat üreticileri Hublot ve (özellikle havacılık temalı saatleriyle öne çıkan) Bell & Ross bu sene fuarda sergiledikleri tamamen safirden yapılmış iki yeni modelle şeffaflık çıtasını biraz daha yükseltmiş görünüyorlar.

Bell & Ross’un BR-X1 Skeleton Tourbillion Sapphire modeli sadece harika görünmekle kalmıyor, ışıldıyor da… Mekanizmasını olduğu gibi gözler önüne seren şeffaf kasa tek ve büyücek bir parça safirin tıraşlanmasıyla elde edilmiş ve hafif bir açı verdiğinizde, üzerine düşen ışık huzmelerini yansıtarak pırlanta gibi parlıyor. Kasanın içinde BR-CAL.288 el kurmalı iskelet tourbillon mekanizmanın tüm ihtişamıyla arzı endam ettiğini görüyorsunuz.

Saat 6 pozisyonundaki flying tourbillon komplikasyonla dengelenen mekanizma saat 12 konumundaki akrep ve yelkovanı yönlendiriyor. Safir kristalin yansıtıcı özelliği kadran boyunca uygulanan yansıma karşıtı kaplamayla engellenerek net görüş sağlanmış. Daha çok erkekleri hedef alan bu sınırlı üretim saate dünya üzerinde sadece sekiz şanslı kişi sahip olabilecek.

Hublot özellikle kadınların favorisi Big Bang One Click 39 mm modelini son 10 yıldır tasarım ve malzemede yaptığı ufak tefek değişikliklerle sürekli yeniden yorumluyordu. Modelin bu yıl Baselworld’de tanıtılan yeni versiyonu da safir gövdesi ve bezelin üzerinde ışıldayan 42 adet pırlantayla dikkat çekti. Saatin kalbinde HUB 1710 otomatik mekanizma bulunuyor.

Doğal safirin uçuk renkli tonlarını taşıyan 39 milimetre çapındaki kasanın pembe ve gök mavisi seçenekleri de mevcut. Kasayla aynı renkteki şeffaf kayışı monokrom bir görünümle yükselmekte olan minimalizm trendine vurgu yapıyor. Markanın patentli One Click sistemi sayesinde istendiğinde kayışlar kolaylıkla değiştirilebiliyor.

 

Yazı: Deniz GÜneş