Elektrikli Araçlar için Hayatı Kolaylaştıran Bir Uygulama

 

Teknolojik bir yatırım yapmak ve gelecekte pazarda güçlü olmak istiyorsanız böyle bir uygulama yapmalısınız. Elbette birebir aynısını değil ama yaklaşanını.

Elektrikli otomobiller şimdilik Türkiye’de yaygın olarak kullanılmıyor. Bunun her an değişeceğini düşünmek ve ümit etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor malesef. Benzinin fiyatının bu dönüşümde yardımcı olabileceği konusunda hiç tereddüt etmiyoruz  ancak alıcılar elektrikli otomobillerini nasıl şarj edecekleri konusunda tereddüt ediyor.

Elektrikli otomobillerin eğer düzenli kullanıyorsanız, en azından her 24 saat içerisinde bir kez şarj edilmesi gerekiyor. Peki yoldayken veya hiç tanımadığınız bir semtte şarjınız biterse ne yapacaksınız? Bu problem, şarj istasyonlarının dağılımı oldukça gelişmiş dünyanın en büyük metropolleri için de bir problem.

İngiltere’de hizmet veren Zap-Map, bu problemi çözmek üzere 2014’te hizmete başlıyor. Elektrikli araçlar için tüm ülkedeki şarj istasyonlarını ve durumlarını gösteren bir uygulama olarak tanımlanabilir. Bu uygulama herkese açık olan kamu şarj istasyonlarını gösterdiği gibi artık Zap-Home ve Zap-Work isimli şebekeleriyle, evinizdeki veya işyerinizdeki şarj ünitelerini de başka üyelerin kullanımına açmanızı ve bundan para kazanmanızı hedefliyor. Üyeleri arasında yaptığı bir araştırmayla en az yüzde 50’sinin ev veya işyerlerindeki şarj ünitelerini başkalarının kullanmasına sıcak baktığını bulan Zap-Map’in bu dahiyane olmayan ancak akıllıca fikri sayesinde artık elinizde fişle en yakın prizi aramaya çıkmayacaksınız. O günler geçmişte kaldı, en azından İngilizler için. Yaratıcı Türk teknoloji girişimcileri, neredesiniz ?

Yazı: Kemal Can