Hava taksiler, dron trafik polisleri ve gökyüzünde uçuşan binlerce kargo teslimat dronu.

Dronlar Hayatımızı Nasıl Değiştirecek ?

 

Hava taksiler, dron trafik polisleri ve gökyüzünde uçuşan binlerce kargo teslimat dronu… Ünlü online mimarlık ve endüstriyel tasarım dergisi Dezeen’in yeni belgeseli Elevation yakın gelecekteki dron istilasını masaya yatırıyor.

Dronlar hayatımızı nasıl değiştirecek ? Dünyaca ünlü online mimarlık ve endüstriyel tasarım dergisi Dezeen’in önümüzdeki mayıs ayında vizyona girecek yeni belgeseli Elevation (Yükseliş) hızla gelişen ve yaygınlaşan insansız hava aracı teknolojisinin olası etki ve sonuçlarını masaya yatırıyor. Belgeselin fragmanı geçtiğimiz hafta Hong Kong’da GREAT Festival of Innovation kapsamında düzenlenen ve seyahatin geleceğini araştıran bir konferansta görücüye çıktı.

20 Mayıs’ta vizyona girecek belgeselde mimarlık ve teknoloji dünyasının önde gelen isimleriyle yapılan derinlemesine mülakatlarla dronların ulaşımdan mimariye ve güvenlik politikalarına kadar hayatın her alanına yapacağı etkiler tartışılıyor.

Belgeselde ayrıca ulaşım tasarımcıları PriestmanGoode’un yeni konsept kargo teslimat aracı Dragonfly’ın daha önce görülmemiş çekimlerine de yer veriliyor.

Dragonfly. Fotoğraf: Dezeen

Şirketin yönetim kurulu başkanı Paul Priestman, kargo teslimat dronlarının halihazırda kullanılmaya başladığına ve yakın gelecekte sayılarının binlerle ifade edileceğine dikkat çekerek bundan sonraki adımın insan taşımacılığı olduğunu söylüyor. Böylece şehir trafiği üzerindeki baskı azaltılmış olacak ancak bu sefer de bir hava trafiği sorunu ortaya çıkacak. Aynı konuya vurgu yapan dünyaca ünlü mimarlık firması Foster + Partners’ın kurucusu mimar Norman Foster ise pek yakında dron trafiğini düzenleyen ‘hava otoyolları’ kavramının geliştiğini görebileceğimizi ifade ediyor.

Airbus’ın yeni elektrikli dron-taksi prototipi. Fotoğraf: Dezeen

Ünlü sanat galerisi Serpentine’in sanat direktörü Hans Ulrich Obrist “Dronların mimarinin algılanışını ve gelecekte binaların tasarımını değiştirmekte olduğunu kanıtlayan fazlasıyla gösterge mevcut” diyerek dronların yaşam alanlarımızı etkileme potansiyeline dikkat çekiyor. Klein Dytham mimarlık ofisinin kurucusu Mark Dytham da benzer bir düşünceyi dile getiriyor. Dronların muhtemelen binaların çatı katlarına park edileceğini ve burada şarj olacaklarını ve söyleyen ünlü mimar “Arı bulutları gibi her yerde dolaşacaklar” diye ekliyor. Kargo teslimat aracı ve hava-taksi olarak kullanılan dronlar için binaların yan cephelerinde yeni ‘giriş kapıları’ veya iskeleler de görebileceğiz.

İtalyan mimar Carlo Ratti’nin geliştirdiği ‘akıllı yol’ konseptinde dron trafik polisleri görev alıyor. Fotoğraf: Dezeen

Mimarlık, tasarım ve dijital kültür konularında çalışan Hollandalı araştırma kurumu ve müze Het Nieuwe Instituut’da araştırma direktörlüğü yapan Marina Otero ise “Dronlar aksi halde asla ulaşamayacağımız yerlere ulaşan üçüncü bir göz gibi” diyerek dronların iletişim ve güvenlik boyutlarına dikkat çekiyor. Avustralyalı ünlü yönetmen ve mimar Liam Young bugün artık herkesin satın alıp kullanabileceği dronların en az İnternet kadar rahatsız edici ve kafa karıştırıcı bir etkiye ulaşabileceklerini söylüyor.

Yavaş yavaş hayatımıza giren dronların günlük yaşantımızı büyük ölçüde değiştireceği kesin. 20 Mayıs’ta gösterime girecek Elevation belgeselini nereden ve nasıl izleyebileceğinizi zamanı geldiğinde bu sayfalardan paylaşıyor olacağız.

Derleyen: Erdir Utku

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok