Grup Avrupa filosunun neden olduğu CO2 salınımını 2017 yılında 122 g/km seviyesine düşürmeyi başardı.

Bmw Karbon Emisyonlarını Yine Düşürdü

 

Grup Avrupa filosunun neden olduğu CO2 salınımını 2017 yılında 122 g/km seviyesine düşürmeyi başardı.

BMW Group Avrupa’daki yeni otomobil filosunun (EU28) CO2 emisyonlarını kilometrede 122 gram düzeyine indirmeyi başardı. 1995 yılından beri AB filosunun neden olduğu hava kirliliğini aşamalı bir şekilde azaltmak için çalışan grup böylece toplamda yüzde 42’den fazla düşüş sağlamış oldu.

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger, 2016 yılında 124 g/km düzeyindeki CO2 salınımının 2017’de 2 gram daha düşürülerek 122 g/km’ye inmiş olması konusunda “Bu gelişme ‘e-hareketlilik’ stratejimizin başarılı olduğunu gösteriyor” dedi. Grup bir yandan araç filosundaki elektrikli otomobil sayısını aşamalı olarak artırırken bir yandan da benzinli ve mazotlu otomobillerde yakıt tasarruf teknolojileri üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

BMW Group 2017 yılında 100 binden fazla elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi. Yüzde 21’lik pazar payına denk gelen bu sayı, Avrupa’daki diğer otomobil üreticilerinin hepsinden daha yüksek. BMW Group’un elektrikli araç segmentindeki pazar payı daha şimdiden konvansiyonel araç pazarındaki payının üç katına ulaşmış durumda.

Krüger 2025 yılına kadar grubun küresel araç portföyünde 25 elektrikli ya da plug-in hibrid model yer alacağını ifade ediyor. “Geçen yılki Frankfurt Motor Show’da görücüye çıkan BMW iVision Dynamics ile e-hareketliliğin geleceğine ilişkin duruşumuzu göstermiş olduk” diyen Krüger tıpkı BMW i4 gibi bu yeni modelin de Münih’te üretileceğini ekliyor.

 

Derleyen: Erdir Utku

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok