MINI Cooper S E Countryman ALL4’un modifiye hali olan bu Plug-In Hybrid versiyon, Panamericana otoyolunu kat edeceği maceraya gün sayıyor.

Bu MINI(k) Tüm Amerika Kıtasını Uçtan Uca Geçecek

MINI Cooper S E Countryman ALL4’un modifiye hali olan bu Plug-In Hybrid versiyon, Panamericana otoyolunu kat edeceği maceraya gün sayıyor.

8 Nisan’a dek devam edecek olan New York International Auto Show’da tanıtılan bu otomobilin adı MINI Countryman Panamericana Plug-In Hybrid. Amerika kıtasını kuzey güney arasında kat eden Pan-Amerikan Otoyolu veya Ruta Panamericana veya Interamericana gibi geçtiği yere göre ismi ve de sundukları değişen bu yol Alaska’dan Arjantin’in Tierra del Fuego’suna dek 25,750 km mesafeyi kat ediyor. Tabii ki hem kuzeyde hem de güneyde önüne çıkan veya onu dolanmak, etrafında dönmek veya alternatif bir mesafeyle yolunu uzatmak zorunda bırakan engellerin eklediği mesafe ve ona bağlı şebekeyi de hesaba katarsanız 48,000 km uzunluğa erişiyor. Panama ile Kolombiya arasındaki sınırda yolun 90 km’lik kısmını gemiyle gitmeniz gereken bir bölüm var ki orijinal planlarda yol yapılması düşünülmüşken, yağmur ormanlarını korumak için sonradan vazgeçilmiş. Kısaca söyleyecek olursak Panamericana, dünyadaki en maceralı ve en uzun yollardan birisi. Ve MINI bu yolu daha çevreci bir motorla aşmaya çalışacak.

Bu yolculuk için ailenin en büyüğü MINI Cooper S E Countryman ALL4 ekstra farlar, yolculuğa uygun tekerlekler ve bir de tavana yedeği gibi bir dizi eklemeyle yolculuğa hazırlandı. Az kalsın ikinci elektrik motorunu unutuyorduk. Bu MINI’den üç tane yapıldı ve hepsi de bu macera dolu yolculuğu iki motordan gelen bütünleşik çeviklik ve güvenirlik ile aşacak. Benzinleri bittiğinde 40 km daha elektrik motorlarıyla gidebilecek olmaları dağlardan, ıssız ormanlardan, çöllerden geçen bu yolculukta emin olun modern şehir hayatında olduğundan daha çok işlerine yarayacaktır.

Bu yolculukta olan biteni öğrenmek için (MINI’nin resmi Instagram haber hesabı) buraya bakabilirsiniz.

Yazı: Kemal Can

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok