İstanbul’da havalarla birlikte sahneler de ısınmaya başlıyor. Salon İKSV’nin Nisan ayı programında kaçırmak istemeyeceğiniz isimler var.

Salon’da Bahar

İstanbul’da havalarla birlikte sahneler de ısınmaya başlıyor. Salon İKSV’nin Nisan ayı programında kaçırmak istemeyeceğiniz isimler var.

Chad Lawson, 4 – 5 Nisan (Çarşamba, Perşembe), 21.30

Berklee mezunu piyano dâhisi Chad Lawson’u 2000’lerin unutulmaz gençlik dizisi Dawson’s Creek’ten hatırlayacaksınız. Öncesinde kendi caz triosu Dear Dorothy ile müzik yapan Lawson, Dawson’s Creek deneyiminin ardından Julio Iglesias’ın konser klavyecisi olarak dünyayı dolaştı. Iglesias ile sahnedeyken kendi müziğini yapmaya karar verdi. Windham Hill Records’un kurucusu William Ackerman tarafından keşfedildikten sonra ilk solo albümünü 2009’da yayımladı. 2015’te The Chopin Variations albümü Billboard’dan iTunes’a birçok klasik müzik listesinde bir numaraya yerleşti. Müzikleri The Walking Dead, Vampire Diaries gibi dizilerde Microsoft, Delta Airlines gibi markaların reklamlarında kullanıldı. Ünlü piyanistten, klasik müziği cazla birleştiren, yumuşak doğaçlamalarla dolu, meditatif bir konser bekleyebilirsiniz.

Balmorhea, 6 Nisan (Cuma), 22.00

2013 ve 2014’te Salon’da çok başarılı konserler veren post rock ve indie folk ağırlıklı grup, yeni albümü Clear Language’dan şarkılarla geri dönüyor. 2006’da Rob Lowe (Amerikalı oyuncu olan değil) ve Michael Muller tarafından kurulan Balmorhea özellikle güçlü sahne performanslarıyla tanınıyor. ABD ve Avrupa’yı defalarca turlayan ekip bugüne kadar Fleet Foxes, Mono, Tortoise, Bear in Heaven, Sharon Van Etten, Damien Jurado ve Here We Go Magic gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Teksaslı grup, endüstriyel, deneysel, yer yer melankolik bir akşam vaat ediyor.

Everything Everything, 21 Nisan (Cumartesi), 22.30

2010’da ilk albümleri Man Alive’ı yayınlayan grup, Sex Pistols’dan Oasis’e, Morrissey’den Joy Division’a müzik tarihine sayısız büyük müzisyen ve grup armağan etmiş Manchester’dan geliyor. 2013’te çıkan ikinci albüm Arc ve 2015’te yayınlanan üçüncü albüm Get to Heaven ile yetkinliğini kanıtlayan ve 2010’un ilk yarısında parlayıp hızlıca sönen indie-rock grupları arasından rahatlıkla sıyrılan Everything Everything, 2017 yazında dinlediğimiz son albüm A Fewer Dream ile kalıcı olduğunu gösterdi.  Üç yıl aradan sonra İstanbul’a dönen grup ilk kez Salon’da sahne alacak. Elektronik ağırlıklı altyapı üzerine Jonathan Higgs’in falsetto vokalleri ile gerçekten büyüleyici bir konsere hazır olun.

Ecza Dolabı, 27 Nisan (Cuma), 21.30

Ecza Dolabı, müzik sevgisiyle bir araya gelmiş amatör profesyonellerden oluşan bir grup! Profesyonel yaşamın çeşitli kademelerinde çalışan grup üyeleri amatör bir ruhla müzik yapıyor ama müziğe de iş hayatına gösterdikleri aynı keyif ve ciddiyetle yaklaşıyor. Özellikle sosyal sorumluluk projelerine destek amacıyla sahne alan grup 1960’lardan günümüze popüler rock ağırlıklı parçalar ve sevilen yerli-yabancı şarkıları yorumluyor. 27 Nisan’daki konser de İKSV yararına düzenlenecek. Hem bu köklü kuruma destek olmak hem de bağıra çağıra şarkı söyleyip dans edeceğiniz harika bir gece geçirmek için bu konseri kaçırmayın deriz.

Girls In Airports, 30 Nisan (Pazartesi), 21.30

Garanti Caz Yeşili kapsamında Uluslararası Caz Günü sahne alacak Danimarkalı grup Girls in Airports, caz, indie ve folk türlerini birleştirirken coğrafi sınırlara ve türlere bağlı kalmayan, doğaçlama odaklı eklektik bir müzik yapıyor. Kuruldukları 2011’den bu yana beş albüm yayınlayan grup, ünlü müzik dergisi All About Jazz’ın tarifiyle “King Crimson’ın pastoral dokuları, Pink Floyd’un erken enstrümantal dönemleri, Brian Eno’nun atmosferik alanları ve Donny McCaslin’in Bowie’nin veda albümü Blackstar’daki karanlık saksofonlarının bir sentezi…” Bu büyük iddianın ne kadar doğru olduğunu test etmek için, bir pazartesi akşamı da olsa, bu konseri kaçırmayın.

Salon’un yeni sezon programında yer alan sanatçıların şarkılarından oluşturulan çalma listesi için buraya tıklayın.

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok