Dünya Kupası’na iki ay kala, milli takımların forma kitleri de görücüye çıkmaya başladı

Ronaldo Bu Yaz Ne Giyecek ?

 

Dünya Kupası’na iki ay kala, milli takımların forma kitleri de görücüye çıkmaya başladı. Adidas ve Nike arasında sıkı bir rekabete sahne olan forma tasarımları, renkleri, desenleri ve armalarıyla farklı mesajlar veriyor.

Önümüzdeki Haziran ayında Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’na sadece iki ay kala, futbol takımlarının giyecekleri formalar da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Takım kitleri açısından bakıldığında kupada hakimiyeti, aralarında favorilerin de bulunduğu sekiz takımın imajını belirleyen Adidas’ın elinde tuttuğunu söylemek mümkün. Ezeli rekabette Nike ise Portekiz, İngiltere, Fransa ve Nijerya ile sahalara iniyor.

Dolayısıyla (açılış resminde de gördüğünüz gibi) Ronaldo’nun bu yaz Nike giyeceğini söyleyebiliriz. Euro 2016’nın şampiyonu Portekiz’in Dünya Kupası’ndaki takım kitini tasarlayan Nike parlak yeşil tonları, koyu kırmızı ve altın rengini Portekiz armasıyla birlikte kullanarak ülkenin imparatorluk ve keşifler geçmişini vurgulamış. ‘Modern Kraliyet’ adını verdikleri konsept, takımın Euro 2016 başarısından yola çıkarak, futbolcuları modern çağın kahramanları olarak yorumluyor.

Markanın Fransa Milli Takımı için hazırladığı formalar ise ülkenin mavi, beyaz ve kırmızı bayrağına bir saygı duruşu olarak değerlendirilebilir. Fransız seyircisinin milli takımına bağlılığından yola çıkarak ‘Vatanseverlik’ teması çerçevesinde tasarlanan formların ense kısmında Fransız bayrağı şeklinde bir şerit de bulunuyor.

Formaların ön tarafında geleneksel Galya horozu arması ve Nike logosu işlenmiş. Sırt numaralarında kullanılan rakamlar Fransız Art Deco mimarisinden ilham alıyor. Formaların iç kısmına futbolculara motivasyon vermek üzere, tasarımın vurguladığı vatanseverlik temasını destekleyen “Nos Differences Nous Unisset” yani “Farklılıklarımız Bizi Birleştirir” cümlesi işlenmiş.

Nike’ın geçtiğimiz şubat ayında tanıttığı İngiltere Milli Takımı formaları, takımın geleneksel renk ve armalarını kullanarak futbolun doğduğu topraklara işaret ediyor. Tasarımcılar bu formalarda yeniliği, kullanılan materyal ve nispeten dar kesimlerde aramış. Takımın kendi sahasında giyeceği formalar kırmızı biye detaylar ile hareketlendirilmiş klasik beyaz tişört ve mavi şort ikilisinden oluşuyor. Deplasman formaları ise takımın 1982 yılında kullandığı formalara ithafen kırmızı ağırlıklı hazırlanmış.

Yine geçtiğimiz şubatta görücüye çıkan Nike’ın Nijerya Milli Takımı için tasarladığı formalar ülkenin kendi vatandaşları arasındaki takma adı olan ‘Niaja” yani ‘Yeni Nijerya’ kavramından ilham alıyor. Sporcularla tek ek görüşen tasarımcılar, her birinin kimliğini yansıtacak ortak bir tasarım geliştirmeye çalışmış ve bunu yaparken Nijerya’nın müzik ve genel olarak sokak kültüründeki benzersiz etkisinden yola çıkmışlar. Halk arasında “süper kartallar” olarak bilinen takımın deplasman formalarında, kartal tüyünden esinlenen zikzak desen dikkat çekiyor.

Kupanın son sahibi (2014) Almanya, bekleneceği üzere, milli takım kitlerini Adidas’a emanet eden ülkelerden. Almanlar bu sene, Dünya Kupası’nı üçüncü kez kazandıkları 1990 yılındaki formalardan ilham alan bir tasarımla sahaya çıkacaklar.  Formaların üzerindeki grafik desen 1990’dan farklı olarak siyah-beyaz düşünülmüş ve üzerinde altın rengi Dünya Kupası arması bulunuyor. Ense kısmında ise takımın takma adı “Die Mannschaft” yazısı var.

Adidas, ilk Dünya Kupası’nı 2010 yılında kazanan İspanya için ülkenin bayrağından yola çıkarak, sarı-kırmızı bir forma tasarlamış. Takımın en son 1994’teki turnuvada kullandığı baklava desenli şerit ve Adidas logosunun 13 yıl önceki haliyle işlenmiş olması geleneğe vurgu yapan ayrıntılar. Kırmızı üstler siyaha yakın lacivert şort ve çoraplarla tamamlanıyor.

Kolombiya’nın çarpıcı sarı forması takımın artık ikonlaşan 1990 Dünya Kupası formalarına çok benziyor. Adidas tasarımcıları bu yeni formalarda da kırmızı ve mavi üçgenler kullanarak ülkenin bayrağındaki renkleri milli takım formasında buluşturmuşlar. Formaların ense kısmındaki “Unidos Por Un Pais” yazısı “Tek Ülke için Birlikte” anlamın geliyor.

Adidas Japon Milli Takım formalarında vatanseverlik ya da milli duygular yerine ülkenin tekstil geleneğine vurgu yapan bir tasarım hazırlamış. Mavi formanın ön yüzündeki beyaz desen Japon terzilik kültürüne özgü bir el dikiş tekniği olan Saşiko’dan ilham alıyor. Ülkenin bayrağını hatırlatan tek ayrıntı, forma yakasındaki kırmızı biye.

Ev sahibi Rusya, 1988 Seul Olimpiyat Oyunları sırasında SSCB atletlerinin giydikleri formaların Adidas tasarımı, yenilenmiş bir versiyonuyla sahaya çıkacak. Seul Olimpiyatları, Soğuk Savaşın tüm hızıyla devam ettiği bir dönemde Sovyet Rusya’nın 55’i altın olmak üzere toplam 132 madalya alarak deyim yerindeyse ‘tarih yazması’ açısından önemliydi. Komünist döneme atıf yapan yeni formalar, Rusya’nın bu yıl (yine Kore’de düzenlenen) Kış Olimpiyatları’ndan çekilmek zorunda bırakıldığı da düşünülürse, oldukça siyasi bir mesaj taşıyor. Kalın beyaz şeritli V yaka formalar parlak kırmızı renkte ve ense kısmında, tıpkı 1988’deki gibi “Tek Yürekle Zafere Gitmek Kaderimizdir” yazıyor.

Adidas Arjantinin yeni Milli takım forma kitinde, Arjantin Futbol Birliği’nin 125’inci kuruluş yıldönümüne gönderme yapıyor. Hem birliğin logosunda hem de Arjantin armasında önemli bir figür olan defne yaprağı, formanın geleneksel açık mavi-beyaz şeritleri içine stilize bir desenle işlenmiş. Formanın göğsündeki AFA armasında da defne yaprağı deseni dikkat çekiyor. Altın renkli armanın üzerindeki iki yıldız ise, ülkenin Dünya Kupası’nı daha önce iki kez kazanmış olduğunu gösteriyor.

Adidas Belçika Milli takımı için tasarladığı formalarda da ‘geçmişe bakma’ geleneğini bozmuyor ve takımın Euro 1984 kupasında giydiği kırmızı-sarı-siyah baklava desenli formayı yeniden yorumluyor. Halk arasında bilinen adlarıyla ‘Kırmızı Şeytanlar’ sahaya V yaka kırmızı forma, kırmızı şort ve kırmızı çoraplarla çıkacaklar.

Adidas’ın Meksika Milli Takımı için hazırladığı kit, takımın 1990’lı yıllardan beri kullandığı koyu yeşil forma geleneğini sürdürüyor. Formanın iki yanından göğse doğru yükselen açık yeşil grafik desen ise takımın 1994 Dünya Kupası’nda giydiği İnka desenli unutulmaz formayı hatırlatıyor.

Derleyen: Erdir Utku

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok