Takım Elbise Alırken Yapılan 5 Yanlış

Winston Churchill’den Kraliçe Elizabeth’e, dünya liderlerini giydiren ünlü Saville Row terzihanesi Henry Poole & Co’nun 200 yıllık deneyimine kulak verin…  

Dünyaca ünlü Saville Row terzihanesi Henry Poole & Co, Gary Oldman’ın efsane Britanya Başbakanı Sör Winston Churchill’i canlandırdığı The Darkest Hour filminin kostümleriyle yeniden gündeme geldi. Oldman’a bu yıl Oscarlar’da En İyi Erkek Oyuncu ödülü getiren filmde Churchill kostümlerinin Henry Poole’a emanet edilmesi boşuna değildi. Geçmişi 200 yılı bulan ve kraliyet ailelerinden asilzadelere ve devlet başkanlarına uzanan seçkin bir müşteri portföyü bulunan köklü terzihane, zamanında Churchill’i gerçekten giydirmişti ve verdiği her siparişin kayıtları arşivlerinde mevcuttu.

Saville Row’un ilk terzihanesi ve özellikle akşam yemeklerine ve resmi davetlere giyilen ‘resmi takımların’ yaratıcısı olan kurumun genel müdürü Simon Cundey, geçtiğimiz hafta Business Insider’da yer alan Alison Millington imzalı söyleşide erkeklerin takım elbise seçerken yaptıkları yanlışlara dikkat çekti ve çözüm olarak ‘ısmarlama giyim’ önerdi. Ufuk açıcı bulduğumuz söyleşiden ilgili bölümleri özetleyerek aktarıyoruz.

Derslerine çalışmıyorlar

“Takım elbise almadan önce ev ödevinizi yapmanız önemlidir. İnsanlar ‘bir takım elbiseye ihtiyacım var’ diyerek mağazaya gidiyor ve seçenekler arasından en uygununu seçiyorlar. Çoğu zaman kendileri için doğru olmayan takımlar deniyor ve buna rağmen satın alıyorlar. İşin üzücü yanı, bu deneyimden geçip içinde rahat etmedikleri takımları alanlar daha sonra bir daha takım elbise satın almak ya da giymek istemiyorlar. Ev ödevinizi yapar ve size uygun tarzda takımların nerede dikildiğini önceden araştırırsanız oraya gider ve sonrasında kendinizi iyi hissedersiniz.”   

Kendilerinde çok dar ya da fazlasıyla bol gelen takımlar alıyorlar

“Ev ödevlerini iyi yapmayanlar genellikle kendilerine çok dar gelen takımlar alıyorlar. Bugün birçok takım oldukça dar kesimli; her şey son derece ince görünmeli, ama (kıyafetlerin) gerildiği, fazlasıyla dar ya da kısa kaldığı bir eşik de söz konusu. Tam tersi, kendilerine fazlasıyla bol ve uzun gelen, paçaları çok geniş ve üzerlerinden dökülen takımlar tercih eden bir yaş grubu da var.”

Yelek kısa kalıyor

“Genellikle pantolon belleri oldukça düşük olduğundan, yelekli bir takım aldığınızda yelek size kısa kalabiliyor ve gömlek ya da kemer aradan görünüyor.” 

Takım elbiseyi bir yatırım olarak görmüyorlar

“Finans dünyasında çalışan müşteriler, fiyat, kullanma süresi ve paranın karşılığı gibi konularda oldukça ferasetliler. Birincisi, top kumaştan tam istediğiniz şekilde, birlikte tasarladığınız güzel bir takım alıyorsunuz. Üzerinize tam oturmakla kalmıyor, varlığını bile hissetmiyorsunuz. Sonuç olarak en az 10 sene giyebilmelisiniz ve bu da işin ekonomisi. İşini bilen akıllı kimseler Saville Row’da dikilmiş bir takımın kalıcı bir yatırım olduğunu da biliyorlar.”

İşe giderken takım giymiyorlar

“Bana göre her sabah işe giderken kendinizi, bir cumartesi günü TV seyreder ya da golf oynar gibi değil de gerçekten sahneye çıkıp bir şeyler sergilemek üzereymiş gibi hissetmek istersiniz.”  

 

Derleyen: Fikret Güvenç