O Masaüstünüzde Duran Şey Bir UFO Mu ?

 

MB&F, hiç büyümeyen çocuklar için yine harika bir oyuncak yaptı: The Fifth Element.

MB&F yani Maximilian Büsser & Friends isimli markanın vizyoner sahibiyle 2016’da yaptığım röportajın bir yerinde kendisine şu soruyu sormuştum:

“Eşsiz saatler ve mekanik oyuncaklar denildiğinde gerçekten markanızın yeri apayrı. Ancak bu nereye kadar devam edebilir? Başarının bir sonu yok mu veya başarının getirdiği baskının şiddeti artmaya başlamadı mı ?”

Maximilian Büsser de şu cevabı vermişti: 

“Bundan 11 yıl önce MB&F’yi kurduğumda, bir gün yılda 300 parça satıp 15 milyon İsviçre frankı gelir elde etmeyi ve ekibimde 15 kişi olmasını bekliyordum. Bu sihirli sayıyı 2013 yılında yakaladık ve o günden beri büyümemeye karar verdik.

Bugünün anahtar kelimesi kesinlikle büyüme olduğu için herkes delirdiğimizi düşünüyor. Özellikle de ürettiğimiz parçaların perakende satışı geçen yılki üretimimizden yüzde 40 fazla olduğu için. Ama ideallerimize bağlı kalıyorum. Eğer büyüyecek olsaydık çok daha fazla insan işe almaya, orta kademe yönetime (yaratıcılığın en büyük belası!) geçmeye ve ticari açıdan başarılı olacak ürünler üretmeye mahkum olacaktık ki bu hiç düşünmek istemediğim bir şey.

Sıfır büyüme tabii ki ekonomik baskıyı büyük ölçüde hafifletiyor. Ama büyüme olmaması yaratıcılığın azalması anlamına gelmiyor; tam tersine bu yılki gelirimizin yüzde 75’ini yeni kreasyonlarımız getirdi. Şimdi üzerimizdeki baskı, ekibin mutluluğu, motivasyonu ve etkinliği ile kreasyonlarımızın delilik derecesindeki yüksek kalitesini sürdürmekle ilgili.”

MB&F’nin delilik derecesindeki yüksek kaliteli mekanik oyuncaklarından en yeni tasarımı The Fifth Element, İsviçre’nin en ünlü masa ve duvar saati yapım evlerinden birisi olan L’Epée 1839 tarafından gerçeğe dönüştürülmüş bir masaüstü hava tahmin istasyonu. Cep telefonlarımızdaki uygulaması ile her dakikasından haberimizin olduğu hava tahmini, bir zamanlar birçok farklı faktörü ölçen mekanik sayaçları bulunan bu istasyonlar sayesinde analog olarak yapılıyordu. MB&F ve L’Epée 1839, işte bu analog gizmolara saygı duruşu niteliğindeki modern bir versiyon olan The Fifth Element isimli hava tahmin istasyonunu dün görücüye çıkardı.

Bu istasyon havadaki dört önemli faktörü ölçen bir barometre (hava basıncı), bir termometre (havanın sıcaklığı), bir higrometre (havadaki nem oranı) ve de bunların hepsini doğru yorumlayabilmek için bir 8 günlük güç rezervi bulunan bir de saat barındırıyor.

Hepsi minik UFO’lar gibi tasarlanmış bu dört elementin üzerinde durdukları beşinci element ise haddelenmiş pirinçten yapılmış bir kaide, ana gemi veya diğerlerinden büyük bir başka UFO olarak adlandırılabilir.

Beşinci element üzerinde firmanın minik sürprizi Ross isimli bir uzaylı bulunuyor. Ross’un kendine ait elle kurmalı ve hava regülasyonlu bir mekanizması var ve siz kurunca kokpit etrafında hareket ederek diğer UFO’lardan gelen verileri inceliyor, düşmanların yakınlığını kontrol ediyor veya hayalgücünüz ne yapmasını arzu ederse onu…

Fifth Element siyah, gümüş ve mavi olmak üzere üç farklı renkte ve her bir renkten de sadece 18 adet üretilecek.

Yazı: Oktay Tutuş