Facebook Verilerinizi Korumaya Almanın Yolları

Facebook hesabınıza erişimi olan ve sizden habersiz verilerinizi toplayan uygulamaları bulmak ve temizlemek için bu yazıyı okumaya devam edin…

Facebook kullanıyorsanız muhtemelen oyunlar yüklediniz ve bazı sitelere Facebook hesabınızı görme yetkisi verdiniz. Hatta Spotify, Netflix ya da Tinder gibi hizmetlere Facebook hesabınızla giriyorsunuz.

Ancak eğer Cambridge Analytica skandalını, yani Başkan Trump’ın 2016 seçim kampanyası için kiraladığı veri danışmanlık şirketinin 50 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri izinleri olmaksızın yükledikleri aplikasyonlar üzerinden topladığı haberlerini takip ediyorsanız, aynı şeyin sizin de başınıza gelmesini engellemek isteyebilirsiniz.

Bunun için ne yapmanız gerektiğini adım adım paylaşalım:

1. Facebook hesabınıza girin (cepten değil bilgisayardan girerseniz daha kolay ilerlersiniz).

2. Ekranın en üst sağ tarafındaki küçük ok işaretine tıklayın.

3. Ayarlar seçeneğini seçin.

4. Sol taraftaki menüde Uygulamalar seçeneğini bulun ve tıklayın.

5. Bu sayfa size hangi aplikasyonların Facebook verilerinize (tamamına ya da bir kısmına) erişme yetkisi olduğunu gösteriyor. Benim hesabımda 100’e yakın aplikasyon var ama bazı arkadaşlarımın binden fazla aplikasyon yüklediğini biliyorum.

6. Bütün uygulamaları görmek için sayfanın altındaki Tümünü Göster butonuna tıklayın.

7. Fareyi herhangi bir uygulama ikonunun üzerine getirdiğinizde küçük bir X işareti çıkacak. Buna basarak uygulamayı kaldırabilirsiniz. Aynı işlemi silmek istediğiniz bütün aplikasyonlar için tek tek yapmanız gerekiyor. Haliyle bu biraz zaman alacak…

8. Fakat işiniz burada bitmiyor. Bütün aplikasyonların altında dört tane gri kutu göreceksiniz. Sol alttaki “Başkalarının Kullandığı Uygulamalar” kutusunu seçin.

9. Bu son derece gizli menüde arkadaşlarınızın yüklediği ama sizin bilgilerinize erişebilen aplikasyonların neleri görebilecekleri listeleniyor. Burası önemli: Arkadaşlarınız Cambridge Analytica tartışmasının merkezinde yer alanlar gibi son derece geniş izin yetkilerine sahip, Facebook’u tıpkı bir kullanıcı gibi izleyebilen, arkadaşlarınızla neler paylaştığınızı görebilen (ve sizin değil onay vermek haberinizin bile olmadığı) aplikasyonlar yüklemiş olabilir. Açtığınız bu gizli menü, işte bu aplikasyonlara neleri göstereceğinizi düzenliyor. Farkında olmadan burada paylaştığınız bilgiler size bir yığın reklam ve siyasi mesaj olarak geri dönüyor !

10. İşaretli kutuları temizleyin ve kaydedin.

11. Tekrar bir önceki adımdaki dört gri kutuya dönelim. Sol üstteki “Uygulamalar, İnternet Siteleri, Eklentiler” kutusunu düzenlerseniz, herhangi bir oyun ya da aplikasyonun Facebook hesabınızı kullanmasını engellemiş olursunuz. Ancak Netflix ya da Spotify gibi hizmetlere Facebook hesabınızla giriyorsanız, bu düzenlemeyle kendi erişiminizi de engellemiş olacaksınız. Facebook kendini internete öyle bir entegre etmiş ki, kullanışlı bulduğumuz hemen bütün özellikler aynı zamanda bizimle ilgili bilgileri satmaya yönelik çalışıyor. Bilgi satmasını istemiyorsanız, kullanışlı bulduğunuz özellikten de vaz geçeceksiniz.

12. Bir sorun daha var ve uygulamaları kaldırırken siz de fark edeceksiniz: Facebook hesabınıza erişen bütün uygulamaları kaldırsanız bile bundan önce toplanan verilerin ne olduğunu ve bu verilerle ne yapacaklarını bilemiyorsunuz.

Facebook “paylaştığın veriler tutuluyor olabilir” demekle yetiniyor. Sizden izin alınmadan toplanan size ait verileri sildirmek istiyorsanız her bir aplikasyonun üreticisi ile tek tek iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu noktada üretici firmanın vicdanına kalmış durumdasınız. Silebilir de, sildik deyip kullanmaya devam edebilir de… Tamamen güvende olmak için yapmanız gereken Facebook hesabınızı tümden kapatmak. Kaçımız bunu başarabilir dersiniz ?

 

Derleyen: Erdir Utku