Eski AVM’ler Nasıl Yenilenebilir ?

AVM’ler sevseniz de sevmeseniz de şehirlerimizde önemli alanları işgal ediyor. Bu devasa alanların bir bölümünü kamusal alana dönüştürmek ve hala AVM’nin varlığını sürdürmesi ise mümkün.

MVRDV mimarlık ofisi, Lyon’daki en büyük ve merkezi alanlardan birinde oturan devasa The Lyon Part-Dieu AVM’sini ders niteliğinde bir projeyle hem kentsel alan hem de AVM barındıran bir yapıya kavuşturmayı planlıyor. Proje geçtiğimiz günlerde start aldı ve bitirilene dek AVM çalışmaya devam edecek ve sosyal hayat da minimum derecede aksayacak.

Öncelikle AVM’nin bulunduğu alan Part-Dieu tren istasyonuyla da bağlantılı olacak. Tren istasyonları çoğunlukla Avrupa’da şehirlerin merkezlerini teşkil eder. O sebeple MVRDV de burayı bir şehir merkezi gibi düşünerek yeniden yapılandırıyor. Kocaman AVM kütlesinin her iki yanından onun üzerine çıkmayı mümkün kılan merdivenler ve asansörler yapılarak sokak bağlantısı gerçekleştirilecek. AVM’nin üzerinde bulunan teraslar ve yeşil alanlar kamuya açık olacak ve buralarda restoran ve sinemalar bulunacak.

MVRDV, AVM’nin bej rengi şimdiki duvarlarını yıkmayıp onları yer yer eritip şeffaflaştırarak üzerlerine karelerden olluşan ve uzaktan bakıldığında sanki dantelle örtülmüş gibi duran bir cephe kaplaması düşünmüş. Bu sayede AVM duvarına açılacak devasa boşluklardan yeni girişler elde edilecek ve daha ferah bir binaya dönüştürülecek. Gün ışığının içeriye daha çok girecek olması da cabası. Bu açıklıklar içerisi ve dışarısı kelimelerini biraz daha silikleştirerek Lyon’un bu AVM ile yeniden bütünleşmesini sağlayacak.

Avrupa’da The Lyon Part-Dieu gibi pekçok devasa ve işlevini yitirmek üzere olan AVM’nin son zamanlarda dönüştürülerek yeniden kazanımı için çalışılıyor. Tasarımı cazibeli olmayan, itici ve soğuk beton kütleler veya camla kaplanmış yansıtıcı ve yazın şehri daha da çok ısıtan cepheler yerine daha yeşillendirilmiş ve kamuya ait alanlar herkesin şehirlerde görmek isteyeceği şeyler. Üstelik MVRDV’nin burada gösterdiği üzere, bunların hepsini minimum inşaat gürültüsü ve kısa sürede yapmak da mümkün.

Yazı: Kemal Can