Kopenhag limanında inşa edilen bir yüzer ada İstanbul’un süregiden liman projelerine ilham verir mi ?

Harika Bir Fikir

Kopenhag limanında inşa edilen bir yüzer ada İstanbul’un süregiden liman projelerine ilham verir mi ?

Avustralyalı mimar Marshall Blecher ve Danimarkalı tasarım stüdyosu Fokstrot’tan Magnus Maarbjerd bir araya gelip resimde gördüğünüz adacığı tasarlamışlar ve Kopenhag limanına yerleştirmişler. Kopenhag şehri tıpkı İstanbul gibi limanlarına çok önem veriyor ama İstanbul’daki projeler hem boyut hem de kapsam açısından Kopenhag’ı fersah fersah geçiyor. Bu iyi bir şey mi tartışılır. Zira Ataköy Sea Pearl’dan Fenerbahçe Marina’ya, Haydarpaşa Port’tan Galata Port’a, hatta Kanal İstanbul’a kadar sayısız  ‘mega’ projeye sahne olan İstanbul’da yatırım, yaratıcılığın önüne geçmiş gibi görünüyor. Boyut ve işlev tartışması bin yıllık bir mesele; proje mega olmayabilir ama şehrin sıradan vatandaşlarına ne vaat ediyor? Bu soruyu havada bırakıp, Kopenhag’a dönelim.

Üzerinde bir de ıhlamur ağacı bulunan bu 20 metrekarelik adacık Kopenhag Adaları adı verilen bir projenin ilk ayağı ve halkın kullanımına açık bir sosyal faaliyet alanı olması planlanıyor. Mimarı Blecher bu platformu kürek çeken ve yüzenler için (evet Kopenhag limanında deniz yüzülecek kadar temiz) bir dinlenme, güneşlenme ya da balık avlama noktası ya da küçük organizasyonlar için açık bir mekan olarak tasarlamış. Örneğin bu ay içinde burada liman şehirlerinin geleceği üzerine bir mini-seminerler dizisi düzenlenecek.

Platform limanın güneyindeki bir tersanede elde yapılmış. Blecher ve Maarbjerg ilerleyen günlerde bu platformların sayısını artırarak bir tür ‘takımada’ oluşturmayı planlıyor. Proje her biri farklı işlevlere sahip toplam dokuz yüzer platform öngörüyor. Bunlar arasında bir dalış platformu, küçük bir sahne, bot ya da kayığınızla gelebileceğiniz bir kafe, bir midye çiftliği ve bir de sauna var. Bu adacıklar gerektiğinde bir araya gelerek, daha büyük etkinlikler için tek bir platform olarak da kullanılabilecekler. Blecher aynı projenin başka şehirlerde de kolaylıkla uygulanabileceğine inanıyor.

Projenin ilk etabını Danimarka sanat fonu (Statenskunstfond) ile Kopenhag limanında kültürel faaliyetleri desteklemek amacıyla kurulan Havnekulturpuljen adlı bir kurum finanse etmiş. Blecher ve Maarbjerg diğer etapların fonlanmasında da hem Danimarka sanat fonu hem de diğer ilgili STKlar ile işbirliği yapıyor. Ada halihazırda limanın Slusen bölgesinde ama yaza doğru kuzeye, Refshaleøen’e taşınacak.

Yazı: Fikret Güvenç

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok