Siz Sakın Denemeyin!

Daha önce Ferrari’nin sahip olduğu rekoru bir Range Rover Sport SVR kırabilir mi? Görünen o ki, evet.

Ferrari, bir otomobil markasından ziyade, süper spor otomobiller konusunda dünyada herkesin kabul ettiği bir otorite. Bunu tartışmaya gerek yok ancak Ferrari’nin performansını tartışmaya açabiliriz. Bir SUV nasıl olup da 2016’da Ferrari 458 Italia ile kırılmış Tianmen yolu tırmanma süresi rekorunu egale edebilir? Söz konusu olan 575 beygir güç üretebilen V8 motoruyla sıfırdan 100 km’ye 4,5 saniyede hızlanabilen Range Rover Sport SVR ise bir süper spor otomobil performansından fazlasını beklemeniz normal.

Rekor denemesinin videosunu izleyin:

99 keskin virajlı Tianmen yolu Çin’de bulunuyor ve tüm dünyada zorlu olmasıyla meşhur. Land Rover’ın performans SUV’sini bu dağ yolunda Panasonic Jaguar Racing takımından pilot Ho-Pin Tung kullandı. Ferrari 458 Italia’nın 2016’da 10 dakika 31 saniyede tırmandığı 11,3 km’lik yolu; Tung ortalama 68,8 km/s hızla 9 dakika 51 saniyede tırmanarak yeni rekorun sahibi oldu.

Tung’un daha önce Range Rover kullanarak tırmandığı Cennetin Kapıları videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Yeni Range Rover Sport SVR şimdiye kadarki Land Rover araçlar içerisinde en hızlısı ve 280 km/s maksimum hıza erişebiliyor. Tasarımındaki cesur yenilikler ve kullanılan oldukça hafif malzemeler sayesinde performansı, ataklığı ve kontrolü daha güçlü. SVR’nin özellikle ani hızlanma ve fren tepkimeleri üzerinde çalışan mühendisler onun bu meşhur 99 dönüşün bulunduğu dağ yolunu, rekor denemesi sırasında sorunsuz almasını sağladı.

Bu arada Tung’un kullandığı model standart üretim bir modeldi ve üzerinde herhangi bir modifikasyon yapılmamıştı. Bununla beraber 2016’da Fabio Barone’nin kullandığı Ferrari 458 Italia ise bu performans öncesi modifiye edilmişti.

Yazı: Kemal Can