Nohut Oda Bakla Sofa Dedikleri Ev

Sadece 4 bin dolara mal olan ve yapımı yarım gün süren bu şirin ev, dünyadaki evsizlik sorununu çözebilir.

Bugün dünyada bir milyardan fazla evsiz insan yaşıyor ve 2025 yılına gelindiğinde bu rakamın 1.6 milyarı bulması bekleniyor. Bu büyük soruna çözüm geliştirmek pek de kolay değil çünkü konut üretimi hem maliyetli hem de zaman isteyen bir süreç. Daha doğrusu kısa süre öncesine kadar öyleydi… Tıptan perakendeye, girdiği her sektörde devrim yapan üç boyutlu baskı teknolojisi, evsizlik sorununa da ucuz ve hızlı çözümler üretmeye aday.

Teksas merkezli yenilikçi bina çözümleri şirketi Icon ve küresel evsizlik sorunuyla mücadele eden sivil toplum örgütü New Story’nin ortaklığıyla geliştirilen yeni bir proje, üç boyutlu baskı teknolojisini inşaatta kullanarak ucuz ve hızlı konut üreten tek girişim değil ama, bugüne kadarki en hızlı ve en düşük maliyetli çözümü bulmuş görünüyorlar. 55 ila 75 metrekare ebatlarındaki evler bir günden kısa süre içinde tamamlanıyor ve her birinin maliyeti sadece 4 bin dolar.

Icon, ilk prototipi geçtiğimiz 12 Mart günü Teksas’ın Austin kentinde görücüye çıkardı. Şirket bu evi yapabilmek için Vulcan adını verdikleri özel bir üç boyutlu printer kullanıyor. Vulcan’ın en önemli özelliği elektriğin sürekli gidip geldiği ve suyun bulunmadığı, El Salvador kırsalı ya da Haiti gibi bölgelerde de çalışabilmesi. Icon’un kurucularından Jason Ballard, Vulcan teknolojisinin hiç atık üretmediğini, farklı bina tasarımlarına izin verdiğini bugüne kadar geliştirilen en ucuz çözüm olduğunu söylüyor. Ballard geçici bir süre Austin’de inşa ettikleri prototip evde yaşayarak var olan önyargıları kırmayı amaçlıyor.

New Story, az gelişmiş bölgelerde evsizlik ve fakirlik sorunuyla savaşırken yerel malzemeler ve işgücü kullanarak yerel üreticilere pazar ve yerel işgücüne çalışma alanı da sağlıyor. Aynı bakış açısını bu projede de hayata geçirmeye hazırlanan örgüt, üç boyutlu baskı için yerel malzemelerden yapılmış bir harç kullanacak. Bu harçla yapılan evler standart beton tuğla ile inşa edilen evler kadar dayanıklı.

New Story bu yeni teknolojiyi ilk kez El Salvador’da hayata geçirmeyi planlıyor. Halihazırda 100 ev inşa edebilmek için bağış topluyorlar. Katkıda bulunmak isteyenler örgütün web sitesinden doğrudan bağış yapabiliyor. Proje planlandığı gibi giderse, 2019 yılı bitmeden ilk aileler yeni evlerine yerleşmiş olacak.

Derleyen: Erdir Utku

Fotoğraflar: Icon ve New Story