Kralın Omega’sı Açık Artırmaya Çıkıyor

Elvis Presley’e 1961 yılında plak firmasınca hediye edilen Omega saati, 12-13 Mayıs’ta Cenevre’deki açık artırmada satılacak.

Tarihte ünlü isimlerin sahip olduğu eşyalar her zaman müzayedelerin gözdesi olmuştur. Söz konusu Elvis olunca sahip olduğunu bırakın, elinin değdiği eşyalar bile bazen astronomik rakamlara alıcı bulabiliyor. Phillips Müzayede Evi, Bacs & Russo ile birlikte düzenleyeceği Geneva Watch Auction: SEVEN isimli saat müzayedesinde Elvis Presley’e ait olduğu bilinen bir Omega saate de yeni bir sahip bakacak.

Geçtiğimiz müzayedelerde ünlü kişilerin saatlerinin astronomik fiyatlarla alıcı bulduğu günümüz saat müzayedeleri bu tipteki modellerin peşinden koşarak bana soracak olursanız onların gerçek fiyatlarını çok fazla şişirecek tanıtımlar yapıyor. Mesela Paul Newman’ın geçtiğimiz yıl Ekim ayında Rolex Daytona kol saati tam 17,752,500 dolara satılmıştı. Elvis’in saat dünyasında bu kadar ikonik bir hatırası yok. Ancak bu saati de özel kılan birkaç şey var tabii ki.

Presley 1960’ta 75 milyon albüm satarak bir rekora imza atmıştı. RCA plak şirketi de ona dönemin lüks ürünler satan yegane butiği Tiffany & Co’dan bu 18 ayar beyaz altın ve bezeli 44 adet parlak kesim pırlantayla süslü Omega saati hediye ederek bu rekoru kutladı. Saatin arkasında “To Elvis, 75 Million Records, RCA Victor, 12-25-60” yazıyor. Saatin orijinal ve Elvis tarafından giyildiğine dair bir belge Elvis Presley Müzesi’nden alınmış. Ayrıca Dave Marsh’ın “Elvis” isimli kitabı da hediye ediliyor. Müzayede 12-13 Mayıs tarihlerinde Cenevre’de Hotel La Reserve’de yapılacak. İlginizi çekiyorsa telefonla da müzayedeye katılmanız mümkün.

Yazı: Oktay Tutuş