Şu Çılgın Hollandalılar !

Buradan bakınca Hollanda iyi futbol oynanan, lalelerin bol yetiştiği ve her daim parti yapılan Amsterdam isimli harika şehrin vatanı gibi geliyor, değil mi ?

Hollanda bugün dünya üzerinde çocuğunuzu yetiştirmek isteyeceğiniz nadir ülkelerden birisi. Gelişmişliğini bırakın, Hollandalılar’ın yerinde durduğu yok. Hayır, partileyip, futbol oynamıyor; çalışıyorlar. Ve nasıl bir çalışmadan bahsettiğimizi biraz açıklamamıza izin verin.

Dünyada ABD’den sonra en büyük tarım üreticisi ülke konumuna geçtiğimiz günlerde erişen toprak ve güneş fakiri bu ülkenin yetiştirdiği sebze meyveden son zamanlarda muhakkak yemişsinizdir. Halihazırda bizde kalmadı pek çünkü. Ne çılgın insanlar şu Hollandalılar derken her gün başka bir yönlerini takdir etmemek işten değil.

Mesela hep eğlendiğini düşündüğümüz Amsterdamlılar’ın meşhur kanallarındaki plastik atıkları toplayıp daha sonra mobilyaya dönüştürdüklerini biliyor muydunuz? Plastic Whale isimli bir inisiyatif pet şişe avına çıkıyor, onları topluyor ve daha sonra mobilyalar yapıyor. Pet şişeden yapılmış bu mobilyaları da satarak tekrar amacı uğruna harcıyor.

Çılgın Hollandalılar’ın plastikle savaşı bu kadarla da kalmıyor. Ekoplaza isimli Hollandalı süpermarket zincirinin Amsterdam şubelerinde plastik kullanılmadan ambalajlanmış ürünlerin bulunduğu raflar yer alıyor. Bu yeni plastik olmayan bölüm uygulaması sayesinde aslında plastik kullanmanın ne kadar gereksiz olduğunu anlıyorsunuz. Bu ambalajların da plastiğin görünüşünden ve kullanışlığından bir farkı yok üstelik tamamen doğada çözünebilir malzemelerden yapılıyorlar. Dünyanın plastik sorununun ne boyutta olduğunu bilmeniz burada konuyu anlamanız için gerekli.

Bir süreliğine yiyeceğinizi taze tutmak için sarmaladığımız o plastik ambalaj, gezegenimizde yüzlerce belki de binlerce yıl kalacak ve sonunda kim bilir belki Pasifik’teki büyük plastik adasına belki de bir balinanın midesine gidecek… O yüzden şimdi hepimiz biraz Hollandalı gibi düşünelim ve plastik konusunda bireysel de olsa bir şeyler yapalım. Elinden tasarım gelenler ise yukarıdaki gibi bir projeyi pekala düşünebilirler.

Yazı: Kemal Can