Koleksiyoncuysanız ya da koleksiyonculuğa başlamak istiyorsanız, bu ay kaçırmamanız gereken çok önemli üç müzayede düzenleniyor.

Mart Müzayedeleri

Koleksiyoncuysanız ya da koleksiyonculuğa başlamak istiyorsanız, bu ay kaçırmamanız gereken çok önemli üç müzayede düzenleniyor.

Modern ve çağdaş sanatla ilgileniyorsanız ve koleksiyon merakınız da varsa bu Mart ayında kaçmaması gereken üç önemli müzayede olacak. Satışa çıkan eserleri görmek, kayıt olmak ve teklif vermek müzayede evlerinin siteleri üzerinden mümkün ve çok kolay. Bu ufak hatırlatmadan sonra sözü fazla uzatmadan hemen müzayedelere geçelim.

Made in Britain, Sotheby’s London, 20 Mart

Online müzayedede öne çıkan eserler arasında fotoğraf sanatçısı Chris Levine’e ait bir portre ve gizemli sokak ressamı Banksy’nin imzalı ve seri numaralı Pulp Fiction baskısı da yer alıyor. Modern Britanya sanatının en çarpıcı örneklerini bir araya getiren satışta, David Hockney, Henry Moore, Ben Nicholson, Dame Barbara Hepworth, Mary Fedden, Richard Hamilton, Dame Lucie Rie, Edmund de Waa ve Damien Hirst gibi dünya çapında isimlerin işleri yer alacak. Bazı eserlerin sadece 100 sterlin gibi oldukça düşük başlangıç fiyatları ile satışa sunulacak olması, bu müzayedeyi başlangıç düzeyindeki koleksiyoncular için de kaçırılmaması gereken bir fırsata dönüştürüyor.

Lightness of Being, Chris Levine, 2010

Art Impressionniste et Moderne, Sotheby’s Paris, 23 Mart

Sotheby’s, Paris’te devam eden sanat fuarları ile eşzamanlı olarak Galerie Charpentier’de düzenlediği müzayedede, Amadeo Modigliani’nin ikonlaşmış portrelerini de içeren ve Empresyonistler’den 1950’lere kadar uzanan son derece geniş bir 20’nci yüzyıl sanatı seçkisi sunuyor. Camille Pissarro, Auguste Renoir, Marc Chagall, Max Ernst, Salvador Dali ve Man Ray gibi sanat devlerinin gövde gösterisi yapacağı müzayede tablo ve bronz heykellere odaklanıyor.

Walid Juffali Koleksiyonu, Bonhams London, 26 Mart

Bir süre önce yaşamını yitiren Suudi milyoner Walid Juffali’nin Surrey’deki (İngiltere) malikanesinde yapılacak satış, eğer fırsatınız varsa gidip bizzat görmek isteyeceğiniz bir seyirlik olacak. Müzayedede Fernando Botero’nun dev boyutlardaki dört bronz heykeli ve Dale Chihuly imzalı muhteşem mavi kristal avizenin büyük ilgi görmesi bekleniyor. Sadece sanat eserleriyle sınırlı tutulmayacak satışta mor deri kaplı bir tavla seti, Art Deco dönemine ait antika mobilyalar ve saat tutkunlarının çok ilgisini çekebilecek Jaeger-LeCoultre Atmos masa saati gibi parçalar da yer alıyor.

 

Derleyen: Fikret Güvenç

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok