Gelecek Kadınların Elinde

Kadınların daha çok söz sahibi olduğu ve daha çok girişimde bulunduğu, korkmadığı ve cesaretle inşa ettiği bir gelecekte yaşamayı kim istemez ?

Sadece tek bir gün üzerinden kadınların var olduklarını anlamak ve anlatmak bana geçtiğimiz yüzyıla ait bir alışkanlıkmış gibi geliyor. Ancak dünyanın her yerinde her şeyin eş zamanda ve eşit miktada yaşanmadığı gerçeği de var. O sebeple hala 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir şeyler söylemek zorundayız. Başta erkekler olarak biz bunu yapmalıyız ki ellerinin değdiği hemen her işte başarılı olabilecek kadınların olduğu gerçeğini, buna inanmak istemeyenler idrak edebilsin. O sebeple son dönemde yaptıklarıyla hem dünyaya hem de diğer kadınlara ilham veren bazı kadınları ve yaptıklarının ne demek olduğunu yazdım. İstenildiği kadar uzatılabilecek bir liste diye düşünebilirsiniz çünkü onlardan çok var. O sebeple hepimiz şimdiden Feminizm 4.0’a hazırlanmalıyız.

Patty Jenkins, Yönetmen ve senarist

Wonder Woman, gösterime girdiği ilk haftasonunda sadece ABD’de 103.1 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Bu sadece erkek olmayan bir süperkahraman filminin yakaladığı böylesine bir başarı değil, ilk kez yönetmeni kadın olan bir dev bütçeli filmin de gişede uçabileceğinin ispatıydı. Patty Jenkins, bütçesi 100 milyon doları aşan bir filmi yöneten üç kadın yönetmenden biriydi ve görünen o ki önümüzdeki dönemde daha çok kadına Hollywood’da film yönetme şansı verilmesinin önünü açtı.

Geena Davis, Oscar ödüllü aktris, yapımcı, yazar ve sporcu.

Geena Davis, Hollywood’un ayrımcılığına kariyerinin başlarında şahit olmuş bir kadın olarak; başka kadınların da bu tip sorunlarla boğuşmaması için bir enstitü kurmaya karar veriyor: Geena Davis Institute. Kar amacı gütmeyen bu kuruluş kadınların medyada temsilini analiz eden bir araç geliştirerek bu temsiliyeti dataya dönüştürüyor. Ölçümlemeler sonucunda eşitsizliği ortaya sayılarla koyarak alınması gereken aksiyona kaynak teşkil ediyor. Örneğin 2006-2016 arasında yapılmış 2 bin adet Cannes Lions reklam filmini incelemeye alıyor ve elde edilen sonuç kadınların reklamlarda sadece 1/3 oranında yer bulduğu. Hep kadının reklam malzemesi yapıldığını düşünürdük öyle değil mi ?

Esra Gökçek, Triatlet

Henüz genç yaşına rağmen Gökçek Türkiye’de belki de çoğu insanın daha önce adını duymadığı triatlonun ne olduğuna Google’dan bakmasına bile varlığıyla yol açtı. Bisiklet, yüzme ve maraton koşma gibi üç farklı ve zorlu sporu yapabilen bir kadın olarak başta ailesine daha sonra da bütün herkese azimle çalışılırsa başarılabileceğini ispat etti. Antrenman yapmak için havuz bulamadı, bisiklet sürmek için de yol ancak bu ona triatlet olmak için engel teşkil etmedi. Bizimki gibi spor ve sosyal tesislerinin durumu vahim olan bir ülkede, imkansızlıklar içinde azmiyle inci gibi parlayan bir kadın Esra Gökçek.

Miki Agrawal, Girişimci

Kadınların özel günlerinde onların yanında olan iç çamaşırları yapma fikri aklına 205’te geliyor ancak 2011’e dek aksiyon almıyor. Güney Afrika’ya yaptığı seyahat ve kadınların hijyen için orada ne zahmetler çektiğini görmek onda bir şeyleri değiştirme isteği uyandırıyor. Geçmişte yapılan muayyen gün çamaşırlarının hemen hepsinin seksi olmamasından yola çıkarak hem kadınlara rahat edecekleri hem de seksi hissedecekleri iç çamaşırları tasarlıyor. Thinx marka çamaşırların ilanlarını müstehcen bulup yayımlamak istemeyen New York metrosunu basına şikayet etmesiyle kendisinin efsane olması da bir oluyor. Bugün çok farklı girişimleri bulunuyor ve o sosyal sorumluluk projeleriyle kadınlara destek olurken erkeklere de girişimcilik dersleri veriyor.

Jennifer Doudna, Bilim insanı

CRISPR hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Gen haritamızın çıkarıldığı günden bu yana genetik biliminde yapılmış en büyük şey olduğundan haberiniz vardır muhakkak. Şimdi mutasyona uğramış genlerimizi yeniden programlayabileceğimizi keşfettik ve bu keşif sayesinde pekçok hastalığı kaynağında oluşmadan yok etmemiz mümkün artık. Ayrıca daha başka birçok yeni buluşa da gebe bir alan. Şüphesiz biyolojinin bu en büyük keşfi sayesinde bugün daha mutlu olan insan sayısı arttı ve umutlu bekleyişlerin bir sonucu olduğuna herkes inanmaya başladı. Bu keşfi yapan ekibin belkemiği Jennifer Doudna isimli bir kadındı. 2012’de Martin Jinek, Krzysztof Chylinski, Ines Fonfara, Michael Hauer ve Emmanuelle Charpentier’den kurulu ekibi ilk kez CRISPR ile genlerin yeniden programlanabilir olduğunu kanıtlayan bir çalışma yayımladı.

Yazı: Oktay Tutuş