Uçan Otomobil Beklerken Yat Çıka Geldi

Otomobillerin uçanını artık görsek de inanmayacağız. Bu yatı izledikten sonra tek söyleyeceğiniz şu olacak: Ben de istiyorum !

Otomotiv endüstrisine pes diyebilirsiniz. Senelerdir bizi ha uçtu ha uçacak hayalleriyle bekletmeleri sonunda kendi kendine giden otomobil doğurdular. Oysa ki biz Jetgiller’inki gibi bir dünya hayaliyle yanıp tutuşuyorken…Karada olmasa da suda giden bir aracın hızlanarak uçması haberi gözümüze ilişir ilişmez hemen paylaşalım istedik. Foiler isimli bu motoryat yaklaşık 10 metre boyunda ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ENATA isimli tersane tarafından üretildi. Siz girizgahta heyecanla anlattığımıza aldırmayın hidrofil tekneler yani suya değen kanatları üzerinde yükselerek yol alabilenler yeni değil ancak Foiler sessizliği konusunda oldukça iddialı. Tabii ki bir de ultra lüks tasarımı söz konusu edilmeli. Aşağıda hem şıklığını hem de nasıl uçtuğunu izleyebileceğiniz videosu bulunuyor:

40 knot hız yapabilen teknenin dizel ve elektrik 320 beygirlik BMW motorları bulunuyor ve ayrıca ENATA da özel geliştirdiği elektrik torpido ile gücüne güç ekliyor.

Dubai, Miami, Florida gibi şehirlerden birisinde yaşıyorsanız veya bu motoryatı oyuncak olarak garajına kabul edecek denli büyük bir süperyatınız varsa Foiler almamak için geriye tek bir sebep kalıyor: Haberinizin olmaması. İşte şimdi oldu.

Yazı: Kemal Can