Daha İyisi Yapılmadı

Belki bir İsviçre Ordu Çakısı değil ama 2004 yılında ‘en yenilikçi bıçak tasarımı’ seçilen CRKT Yaylı Kilitli Bıçak, aradan geçen 14 yılda benzersizliğini koruyor. Bıçağın 2018 sürümlerine yakından bakalım.   

CRKT Yaylı Kilitli Bıçak ilk kez 2004 yılında piyasaya çıktığında, dünyanın en büyük bıçak ve kesici aletler fuarı Blade Show’dan ‘en yenilikçi bıçak tasarımı’ ödülüyle dönmüştü. Belki bir İsviçre Ordu Çakısı değil ama oldukça kullanışlı ve ömrü 14 yılı bulan bir tasarım için hâlâ oldukça ‘yenilikçi’ olduğu söylenebilir. Firmanın bu yıl yeni edisyonunu piyasaya sürdüğü bu modeli diğer sustalı ve kelebek bıçaklardan ayıran en önemli özellik, bıçağın ters eksende dönüp katlanmasını sağlayan kam mekanizması.

Bu mekanizma, bıçağın hem açıkken hem de katlandığında muhteşem görünmesini sağlayan oymalı bir sap gerektiriyor. Bir taşla iki kuş: oymalı sap sayesinde bıçak sadece 72.5 gram geliyor. Bıçağı katladığınızda avcunuza rahatça sığabiliyor ve kesici kenarları tamamen kapandığı için zararsız hale geliyor. Düz ve tırtıklı seçenekli iki modeli bulunan Ed Van Hoy ve CRKT tasarımı paslanmaz çelik bıçağı Amazon’dan sipariş edebilirsiniz.

 

Derleyen: Erdir Utku