BMW Group’un geçtiğimiz hafta görücüye çıkarttığı Concept 8 Series markanın ileri teknoloji vurgusunu akışkan form tasarımıyla dengeliyor.

Kusursuz !

BMW Group’un geçtiğimiz hafta görücüye çıkarttığı Concept 8 Series markanın ileri teknoloji vurgusunu akışkan form tasarımıyla dengeliyor.

BMW Group’un her yıl Como Gölü sahilinde düzenlediği klasik otomobil fuarı Concorso d’Eleganza Villa d’Este’da geçtiğimiz hafta görücüye çıkarttığı Concept 8 Series markanın bundan sonraki amiral gemisi hakkında ipuçları verdi.

Tasarımın teknoloji kadar öne çıktığı konsept otomobil, BMW’nin 1989-1999 arasında üretilen lüks 8 Serisi’ni yeniden canlandırıyor. BMW’nin yeni 8 Series Coupe modelini 2018 yılı içinde bu konsept modele dayanarak üretmeye başlaması bekleniyor.

Otomobil tasarımının geleceğini şekillendirecek ileri teknolojilere odaklanan bir dizi konsept modeli arka arkaya sergileyen marka Concept 8 Series’i daha çok bir ‘sürücü otomobili’ olarak konumlandırıyor. Tasarımcılar otomobilin iç ve dış tasarımında formu her şeyin üzerinde tutmuşlar.

BMW Group Design başkan yardımcısı Adrian van Hooydonk “BMW Concept Series formların kullanımına, özellikle otomobilin yüzeyinde daha çok hissedilen yeni bir bakış açısı getiriyor” diye açıklıyor, “Hacimler yüzeydeki bir dizi keskin hatla belirlenerek otomobile heykelsi bir ifade kazandırıyor. Özetle bu bir ‘sürücü otomobili.”

Concept 8 Series uzun kaputu ve derin yan hava girişleriyle yere yakın tasarlanmış ve otomobilin şeklini belirleyen çizgiler kapı kolları gibi unsurlarla kesintiye uğramıyor. Böylece otomobil formuyla bile bir hız duygusu yaratıyor. Otomobilin kapısını açmak için sahibinin elini kapı yüzeyinde kaydırması yeterli. Otomobili ön ve arka ışıkları da ince uzun tasarlanarak bu akışkan forma bütünlük kazandırıyor.

Konseptin ön kısmında ise BMW’nin ikonlaşmış ön ızgarasının yeni bir yorumuyla karşılaşıyoruz. Markanın 1933 yılından bu yana alameti farikası haline gelen iki parçalı radyatör ızgarasını yeniden ele alan tasarım, ilk bakışta fark edilen BMW kimliğini koruyor ancak dış uçlara yapılan hafif vurgu ile daha saldırgan bir görünüm elde edilmiş.

BMW bu proje için yeni bir boya rengi de geliştirdi. Barcelona Grey Liquid adı verilen boya ‘yanardöner’ pigmentleriyle otomobilin hatlarını iyice öne çıkartıyor. Otomobilin içinde ise lüks malzemelere odaklanılmış. Kabin karbon-fiber bir kabukla sağlama alınmış ve detaylarda elde cilalanmış alüminyum kullanılıyor. Vites kolunu ‘dumanlı kuvars’ görünümlü bir Swarovski kristali süslüyor.

 

Derleyen: Erdir Utku

Fotoğraflar: BMW

Yazar Hakkında

Başka Yazı Yok