Berlinale’nin En İyileri

Berlin’e gidemediyseniz sıkıntı yok! Geçtiğimiz günlerde sona eren Berlin Film Festivali’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan filmlerin çoğunu 37. İstanbul Film Festivali’nde izleyebilirsiniz.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 37. İstanbul Film Festivali için geri sayım devam ediyor ve program ayrıntıları ortaya çıktıkça, deyim yerindeyse iştahımız kabarıyor! Festivalden aldığımız son haber, geçtiğimiz günlerde sona eren Berlin Film Festivali’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan birçok filmin, Türkiye prömiyerlerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapacak olması.

Merakla beklenen filmler arasında en heyecan vericilerinden biri, Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen ve Wes Anderson’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü getiren, çocuklarla köpeklerin kahraman olduğu, aksiyon, macera ve duygu dolu epik masal Isle of Dogs olacak.

Wes Anderson / Isle of Dogs

Alman yönetmen Christian Petzold’un günümüz göçmenlerine geçmişten bakan ve Altın Ayı için yarışan filmi Transit; Philipp Jedicke’nin Grammy ödüllü besteci, piyano virtüözü Chilly Gonzalez’in nasıl bir pop yıldızına dönüştüğünü anlattığı ve Panorama bölümünde dünya prömiyerini yapan Shut Up And Play The Piano; festivalin Forum bölümünde gösterilen Josephine Decker’ın delilikle dahilik arasındaki ince çizgiyi incelediği filmi Madeline’s Madeline ve festivalin Forum bölümünde dünya prömiyerini yapan, savaşın saçmalığını gerçek askerler aracılığıyla sinemaya aktaran Arjantinli tiyatro yönetmeni Lola Arias’ın filmi Teatro de Guerra da 37. İstanbul Film Festivali programında yer alıyor.

Transit / Christian Petzold

 

Yazı: Fikret Güvenç