Tuhaf Bir Hikaye

Art Nouveau döneminin en tanınmış ressamlarından Klimt’in bir süredir kayıp olan çizimi, tam da ölümünün yüzüncü yılı kutlamaları öncesinde bulundu. Peki nerede ve nasıl ?

Avusturya’da, sergilendiği müzede kayıplara karışan ve bulunamayan Gustav Klimt’e ait bir çizimin, eskiden müzede çalışan ve yakınlarda vefat eden bir sekreterin dolabında olduğu ortaya çıktı. Artnet’te yayınlanan Henri Neuendorf imzalı habere göre çizimi yıllar önce saklayan kadın, yerini tarif ettiği ve müzeye iade edilmesini istediği bir vasiyet bıraktı.

Zwei Liegende (Uzanan İki Figür) adlı karakalem çizim Avusturya’nın Linz şehrindeki Lentos Müzesi’nden alınmıştı. Klimt ve yine Avusturyalı bir ressam olan arkadaşı Egon Schiele’nin birlikte çalıştığı ve şehir yönetimiyle sanatçının varisi Olga Jäger arasında oldukça çekişmeli bir davanın konusu olan dört eserden biriydi. Jäger söz konusu dört eseri 1951 yılında müzeye ödünç vermişti.

Jäger’in 2006’daki vefatının ardından varisleri eserleri geri istediler ancak hiçbiri bulunamadı. Geçen yıl Avusturya Yüksek Mahkemesi müzenin davacılara 8.2 milyon avro tazminat ödemesine karar verdi; bunun 100 bin avrosu Klimt çizimi içindi. 

Zwei Liegende (Uzanan İki Figür), Gustav Klimt

 

Egon Schiele’ye ait diğer üç eser (bir yağlıboya tablo, bir suluboya resim ve bir çizim) hâlâ kayıp. Linz şehri yönetiminden yapılan açıklamaya göre bu işlerin de Lentos Müzesi’nde çalışan eski sekreterde olduğuna dair herhangi bir gösterge yok.

2018 yılı hem Klimt hem de yakın arkadaşı Schiele’nin yüzüncü ölüm yıldönümü. Alman basın ajansı DPA bulunan çizimin yıl içinde Avusturyalı iki sanatçı anısına düzenlenecek çok sayıda sergiden birinde yer alacağını bildiriyor. Eserin tam da yüzüncü yıl anmalarının düzenleneceği yıl bulunmasının anma sergilerine ilgiyi artıracağı kesin. Eser daha sonra, tazminat olarak aldıkları 100 bin avroyu geri ödemeleri şartıyla Jäger’in varislerine verilecek.

Bu arada Avusturya polisi halen kayıp olan Schiele’ye ait üç eserin bulunması için yeniden soruşturma başlatmaya karar verdi. Avusturyalı basın ajansı APA’ya konuşan emniyet sözcüsü “Kayıp sanat eserleri her kimin elindeyse, çalıntı mal ticaretine karışıp karışmadıklarını sorgulamalı ve doğru olanı yapıp ortaya çıkmalı” dedi.

Art Nouveau döneminin en tanınmış sanatçılarından biri olan Avusturyalı avangart ressam Klimt’in işlerini burada yakından görebilirsiniz. Klimt’in en bilinen işi olan, açılış görselinde kullandığımız Öpücük tablosunun hikayesi için ise aşağıdaki videoyu izleyin.

 

Derleyen: Fikret Güvenç