Her Yatırımcının Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Yapacağınız en büyük yatırım her zaman kendinizi geliştirmek üzere yaptığınız yatırımdır. Bunu unutmadan okuyun. 

Zengin Baba Yoksul Baba

Robert Kiyosaki özellikle genç yatırımcıları hedef alan kitabında fakir ve orta gelirli kesimin para kazanmak, zenginlerin ise öğrenmek için çalıştığını vurgulayarak, başarılı yatırımlar yapabilmek için mali okur-yazarlığın önemini anlatıyor. Aşağıdaki videoda bu kitabı neden mutlaka okumanız gerektiği gayet net özetleniyor.

Akıllı Yatırımcı

Benjamin Graham’ın 1949 yılında yazdığı başyapıt bugün hala geçerliliğini koruyor ve 2006 edisyonuna bir önsöz de yazan Warren Buffet gibi başarılı girişimcilerin başucu kitapları arasında yer alıyor. Graham’in maksimum kâr-minimum kayıp formülünü açıkladığı kitap sayesinde “değer yatırımı” kavramına giriş yapacak ve uzun vadeli düşünmenin önemini kavrayacaksınız.

Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar  

Bu kitap için “yatırımcının kutsal kitabı” dense yeridir. Tüm zamanların en başarılı iş insanlarından biri kabul edilen Philip A. Fisher 1958 yılında yazdığı bu kitapta kendi yatırım felsefesini açıklıyor ve yatırımcılara doğru düşünmenin yollarını anlatıyor. Aradan yaklaşık 60 yıl geçmesine rağmen güncelliğini koruyan kitap, yatırımcı ve finans uzmanlarının tekrar tekrar başvurdukları bir klasik.

Antikırılganlık

Çok satan Siyah Kuğu kitabının yazarı, çağımızın en verimli düşünürlerinden biri ve kendini bir ‘Osmanlı aydını’ olarak tanımlayan Lübnanlı yazar ve yatırımcı Nassim Talib bu kitabında belirsizliklerle dolu bir dünyada ayakta kalmanın yollarını anlatıyor. Toplumsal çalkantılar, ekonomik belirsizlikler ve kaosu kendi yararımıza nasıl kullanabileceğimizi kişisel tecrübelerine dayanarak anlatan Talib, sadece ekonomiye değil hayata bakışınızı da değiştirebilir. 

Piyasayı Altüst Eden Küçük Kitap

“Yatırım basittir ama kolay değildir…” Yıllık ortalama getirileri 20 yıldır yüzde 40’ın altına düşmeyen Gotham Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Joel Greenblatt başarısı garantili yatırımın sihirli formülünü orta okul matematiği ve son derece sade ve mizahi bir dille anlatıyor.

 

Derleyen: Erdir Utku